Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Hledejte pro prachatickou střelnici novou lokalitu

 PRACHATICE - 16. dubna 2014 - 9:23 - Minulý týden jsem se jako jedna z mnoha prachatických občanů zúčastnila veřejného projednání přemístění prachatické střelnice, které zorganizoval a vedl pan místostarosta.

 Radka Paulová, Prachatice

Reklama u nás se vyplatí. Více...    www.dre-kon.cz

   Otázka přemístění střelnice určitě není v Prachaticích žádnou novinkou, stávající střelnice je umístěna nejen v budoucím rezidenčním pásmu, ale také díky současné legislativě a hygienickým normám může bránit dalšímu stavebnímu rozvoji lokality Pod Cvrčkovem - Osecká, a tak je snaha města o řešení pochopitelná. Ovšem nepochopitelná je pro mně nová lokalita, kam by střelnice měla být přemístěna.

   Pozorně jsem poslouchala výklad a argumenty současného vedení radnice i pozvaných hostů. Padala zde čísla, že nyní je 3000 občanů obtěžováno hlukem, a při přemístění k Feferským rybníčkům to bude jen 750 obyvatel města. Zazněly zde argumenty, že zakrytí stávající střelnice by stálo až 18 milionů korun, na což pochopitelně střelecký klub nemá peníze, kdežto při přemístění do navrhované lokality budou stačit peníze, které získá od města za prodej stávajících pozemků.

   Na veřejném projednání zazněly názory všech stran, ať obyvatel, kteří v současné době v blízkosti střelnice žijí, tak názory obyvatel z oblasti Lázní, kam by střelnice měla být přemístěna, prostor také dostali členové střeleckého klubu. Názory každé strany lze považovat do určité míry za legitimní. 

   Nicméně z hlediska dalšího rozvoje našeho města zůstává základní otázkou, proč se radnice chystá přemístit střelnici zrovna do lokality u Feferských rybníčků v bezprostřední blízkosti nově vzniklé obůrky? Do lokality, kterou většina obyvatel Prachatic považuje za klidovou zónu vhodnou pro procházky a relaxaci. Nepochopitelné se toto zdá také ve vztahu ke stále plánovanému projektu výstavby wellness resortu na Lázních sv. Markéty.

   Rozhořčení obyvatel Lázní je naprosto pochopitelné, vezmeme-li v úvahu skutečnost, že zde vede frekventovaná silnice z Prachatic na Volary, či že v lokalitě u Rybníčku vedle "aquaparku" má ještě vyrůst hokejbalové hřiště.

   Argumenty použité představiteli města, že o lokalitě u Feferských rybníčků jako vhodné pro vybudování nové střelnice se hovoří již skoro dva roky a argumentace, že na toto téma vyšly nějaké články mi přišly nerelevantní, přece si vedení města nemohlo myslet, že obyvatelé Lázní a okolí, ale také ostatní, kteří na "tankovku" chodí relaxovat a odpočinout si od každodenního hluku a starostí, tomuto záměru zatleskají.

   Ke cti představitelům města jistě slouží, že jsou ochotni na toto téma diskutovat a nepochybuji, že se pracovní skupina vedená místostarostou města snažila najít optimální řešení, což se jí bohužel dle mého názoru nepodařilo. Nepochopitelné také pro mne zůstává proč zastupitelstvo města více nepracovalo s jedním z původních záměrů, a to střelnici přemístit na Libínské Sedlo ke skládce. Ano, bylo řečeno, že proti tomuto záměru se mělo postavit cca 150 obyvatel Libínského Sedla a Zbytin, a tak město tuto variantu odmítlo a našlo novou lokalitu, která zasáhne minimálně a dle místostarostou prezentovaných informací 750 obyvatel Prachatic. Připočtu-li k tomu ještě zmiňovaných 3000 obyvatel, tak osobně musím říci, že mi tyto počty moc nevycházejí ...

   Umím pochopit nevoli obyvatel Libínského Sedla, ale pokusil se jim někdo vysvětlit to, co jsem se následně dozvěděla já? A sice, že čím výše je střelnice umístěna, tím méně hlukem zasáhne níže položené oblasti. Z mého pohledu je toto jeden ze zásadních argumentů a představitelé města by v duchu tohoto měli hledat vhodnou lokalitu. Jsem přesvědčena, že je možné najít řešení, které by bylo akceptovatelné pro všechny zúčastněné strany.

   Na již zmíněném veřejném projednání použili představitelé města, dle mého názoru, mnoho vzájemně protichůdných argumentů a bylo zřejmé, že ani oni nemají úplně jasno, což závěrem potvrdil pan starosta, který řekl, že o konečném řešení se bude stejně rozhodovat až počátkem příštího roku, a tudíž se s ním bude muset vypořádat "nové" zastupitelstvo města, celkem alibistický argument, nemyslíte?

   Na závěr bych chtěla říci, že celý svůj život žiji v blízkosti stávající střelnice a střelbu vůbec neslyším. Důvod byl již výše uveden, náš dům je položen o kousek níže než je střelnice, a tak jsem přesvědčena, že je možné v okolí Prachatic nalézt dostatečně "vysoko" položenou lokalitu, která by vyhovovala jak členům střeleckého klubu a zároveň by "neobtěžovala" hlukem. V případě, že by se toto radnici podařilo, tak by bylo možné také znovu obnovit věhlas prachatického střeleckého klubu, což by mělo určitě pozitivní dopad na prezentaci našeho města.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2014, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PrachatickoNews nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PrachatickoNews

 

TOPlist

Více...

Více...

Více...