Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Problém střelnice je problém obrazu celého města

 PRACHATICE - 14. dubna 2014 - 10:48 - Nedá mi to a vyjádřím se k reakci pana místostarosty Roberta Zemana na článek Miroslava Lorence o umístění střelnice v lokalitě u Feferských rybníčků.

 Roman Rypáček, Prachatice

Reklama u nás se vyplatí. Více...    www.dre-kon.cz

   Pan místostarosta uvádí, že ve všech lokalitách byl k vybudování střelnice odpor, pouze v této lokalitě nikoli. Já celkem sleduji dění a mám k zmiňované lokalitě vztah, ale nezaznamenal jsem, že by byla v tak bezprostředním nebezpečí výstavby střelnice. Pravda, asi je to moje chyba, ale vzhledem k současnému dění bylo evidentně takových občanů více, tak je asi chyba i někde jinde.

   Ve svém článku pan místostarosta neuvádí, že jako nejvhodnější lokalita byla dle informací z veřejného projednávání vybrána ta na Libínském Sedle, zejména s ohledem na obtěžování hlukem. Tam byl také odpor, nevím kolika občanů, ale prostě byl dříve než na Lázních. Je jasné, že ať bude střelnice kdekoliv, vždy bude pro některé obyvatele zátěží. Přesto pokud střelnice někde být musí, bylo by logické umístit ji tam, kde to bude z odborného hlediska nejvýhodnější a obtěžovat nejméně lidí. To podle mě lokalita „tankovka“ rozhodně není.

   Z vyjádření představitelů města jsem si udělal následující obrázek, který zjednodušeně popíši: Problém střelnice jsme se rozhodli vyřešit tak, že snížíme standard bydlení cca 750 občanům města na Lázních, a dalším stovkám i z ostatních částí, v trávení volnočasových aktivit, neboť tito se jako jediní neozvali. Nemusí se bát, o nic nejde, hluk zdraví nepoškodí (vznikne pouze zákonné hlukové zatížení). Místostarosta dostal úkol, který splní, ať to stojí, co to stojí (tedy Vás dotčené občany, kteří jste neprotestovali).

   Ještě pár poznámek k dalším argumentům uváděným v tisku: lyžařská stopa bude zachována i přes parkování aut uživatelů střelnice – toto si opravdu nedovedu představit, asi nemám takovou fantazii. S tím souvisí i to, že bude patrně zrušen zákaz vjezdu na „tankovku“, kudy vede cyklostezka.

   Komická je odpověď na existenci obůrky: „Obůrka vznikla jako doplněk přestěhování střelnice, nikoli jako samostatný nápad.“ V tom je opravdu trochu morbidnosti vůči těm zvířatům. Oni si zvyknou, mají prostě smůlu, že nemluví (a nevolí). Není nad nedělní idylickou procházku s dětmi za zvířátky za příjemného doprovodu střelby. Odstranění 1 ha lesa také není problém – podle mého je to škoda, jinde se bojuje o každý strom.

   Měl jsem představu, že moje bydliště bude v budoucnu sousedit s lázeňskou, později wellness oblastí, kam si občas zajdu do bazénu, na masáž apod. Budu potkávat lázeňské hosty, turisty, cyklisty užívající si klidné a čisté oblasti zároveň přinášející městu finance a pracovní místa. Tato jistě lákavá představa nevznikla jen tak, ale sledováním vizí města. Proto jsem si toto místo vybral a netoužil po blízkosti takového zařízení, jako je střelnice v Osecké ul. Do obrazu klidové části města umístění střelnice opravdu nezapadá. Možná v budoucnu upozorníme lázeňské hosty, že se nemají nechat vyrušovat, ale užívat si klidu, neboť hlukové zatížení je zákonné.

   Můj názor je, že tento problém musí být řešen z celkového pohledu na město a funkci oblasti Lázní a Feferských rybníčků v něm. Úplně optimální pro toto místo by byla úprava povrchu „tankovky“, nejlépe současně s instalací umělého osvětlení. Jsem přesvědčen, že takové místo by nemělo o návštěvníky z celého města nouzi nejen v létě (turisté, cyklisté, inline bruslaři), ale ani v zimě (běžci na lyžích) a sloužilo by dobře všem.

   Můj názor potvrzuje mj. i pan místostarosta ve volebním programu svého sdružení PRO Prachatice dostupného na webových stránkách: „Zkvalitnění stávající nabídky sportovního a volnočasového vyžití nejen pro aktivní sportovce (např. in-line bruslaři, cyklisté), ale rovněž rozšíření možností trávení společného času pro rodiny. Tato lokalita je v současné době využívána zejména v rámci pěší turistiky, ale svoji polohou. Tato cesta navíc ideálně propojí ekologickým způsobem 4. a 5. bytový okrsek s nově vznikajícím ZOO koutem.

   Není mi tedy zcela jasný záměr pana místostarosty v této lokalitě, kde současně prosazuje střelnici a odpočinkovou zónu. Tyto projekty mi připadají neslučitelné.

   Pokud bych měl za úkol hledat místo pro umístění střelnice, tak by mě, ze shora uvedených důvodů, místo u „tankovky“ nikdy ani nenapadlo, resp. bych ho vyloučil jako první.

   Vím, že jsem nenabídl vyřešení problému, pouze zhodnocení postupu zvoleného představiteli města z pohledu dotčeného občana, ale doufám, že i to může být užitečné.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2014, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PrachatickoNews nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PrachatickoNews

 

TOPlist

Více...

Více...

Více...