Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR - REAKCE: Místostarosta k plánu stěhování střelnice

 PRACHATICE - 11. dubna 2014 - 10:29 - Příspěvek je vyjádřením místostarosty k názoru na stěhování střelnice: Základem celé problematiky je fakt, že střelnice legálně provozovaná je postupně za léta obestavena novou zástavbou a legislativa posledních let jasně určuje hygienicky přípustné limity hluku u nové zástavby pro bydlení.

 Robert Zeman, místostarosta Prachatic

Reklama u nás se vyplatí. Více...    www.dre-kon.cz

   Zároveň platí fakt, že nové stavby jednak nesmí nad míru obtěžovat hlukem okolí a zároveň nemohou být umístěny v dosahu škodlivého hluku.

   Zjednodušeně shrnuto - takto přísná pravidla budou platit se schválením nového územního plánu. V praxi to znamená, že může s velkou pravděpodobností po jeho schválení dojít k nemožnosti stavět a přestavovat pro účely bydlení v oblasti zvýšeného zatížení hlukem ze střelnice, tzn. v  podstatě v celém městě Prachatice. Vznikla by stavební uzávěra.

   Vědomi si tohoto faktu jsme intenzivně hned v začátku volebního období začali problém řešit. Po dohodě s panem starostou jsem si jej vzal na starost.

   Na konci článku naleznete prezentaci, ve které  jsem shrnul základní kroky, které jsme udělali  a představil na veřejném jednání s občany 7.4., proto je zde nebudu zmiňovat. Celou agendu problematiky (zápisy z jednání, studie atd.) vede vedoucí stavebního odboru Ing.  A. Jurčo a je určitě k nahlédnutí komukoliv z občanů.

   Po všech peripetiích jsme nalezli místo, které by mělo odpovídat požadavkům zákona a neobtěžovat občany - objekty pro bydlení nezákonným hlukem. Vůbec není nejlepší, ale vyplynulo z řady platných usnesení zastupitelstva města a dalších faktorů (mimo jiných i faktu, že veřejnost s ním do dnešního roku nepolemizovala), které jsme museli brát v potaz při řešení. A jiné v územním plánu navržené k projednání nyní není.

   Pokud střelnici, která je legální, dohodou nevystěhujeme, může s velkou pravděpodobností vzniknout právě problém stavební uzávěry objektů pro bydlení v skoro celém městě Prachatice a ten se domnívám je zásadní pro v podstatě každého občana. Odborně hlubší vysvětlení každému žadateli jistě rád podá vedoucí stavebního odboru Ing. A. Jurčo.

   Pokaždé budeme volit řešení, které není ideální a má své nedostatky, ale podle mého názoru nepřesunout střelnici, pokud to bude možné dle zákonných požadavků (což by mělo dle dosud známých informací být možné) na nové místo u Feferských rybníčků, by bylo mnohem horší řešení z hlediska veřejného zájmu než přemístění a vybudování odhlučněné střelnice v lese, která nejbližší  stávající zástavbu nezatíží nezákonným hlukem, nicméně občasná střelba bude slyšitelná, avšak mnohem komfortněji než dnes slyší obyvatelé přilehlých rodinných domů a sídliště na Šibeničním vrchu.

   Nyní si dovolím odpovědět na dílčí dotazy v Tvém článku. Odpovědi jsou červeně:

   Žil jsem v domnění, že se počítá v územním plánování města s propojením rodinných domů na Cvrčkově a na Osecké a tím vznikne rezidenční zóna, ve které se majitelé domů řídí určitými pravidly. V místech, kde by měly v budoucnu stát další rodinné domky, bych čekal vybudování např. dětského hřiště, prodejny anebo parku. Z pochopitelných důvodů by měla střelnice, potažmo střelecký klub, ustoupit a dát přednost již zpracované studii na budování ZTV pro rodinné domy. Ano, tak je to připraveno v rámci dohodnutých majetkových transakcí – město koupí areál a pozemky střeleckého klubu, klub koupí od města plochu k vybudování střelnice, pokud bude v platném územním plánu u Feferských rybníčků a za své finanční prostředky ji vystaví.

   I stěhování střelnice k Rybníčku, v místech, kde rozjely Městské lesy Prachatice úspěšný projekt přírodní rezervace, je podle mého názoru špatné řešení. Obůrka vznikla jako doplněk přestěhování střelnice, nikoliv jako samostatný nápad. Jen svou realizací předstihla výstavbu střelnice. Podle odborníků nebude mít provoz střelnice vliv na zvěř v obůrce. Napadá mě hned několik možností, které by mohly napomoci při rozhodování - "kam s ní" ( střelnicí).

   Jedna z možností je přestěhovat střelnici na bývalou vojenskou střelnici pod Kahovem. Možná by se za renovaci staré střelnice i ušetřilo. Nelze ani zvažovat z důvodu, že zde již stojí objekt určený pro rekreaci a ten je zákonem chráněn před hlukem – střelnice by jej zde, stejně jako nyní v Prachaticích, nadlimitně obtěžovala. V Prachaticích ale byla dříve než zástavba, proto má naopak problém nová zástavba. Další pozitivní informací pro střelce je, že by mohli jezdit střílet po dohodě s panem Těsnohlídkem do již zkolaudované střelnice v Hracholuskách. Jde o naprosto svobodné rozhodnutí majitelů legální střelnice – střeleckého klubu, pokud by se takto rozhodnuli řešit stav. Není možné jej nařídit a nebylo nikdy předmětem možných řešení – klub se logicky nechtěl  a nechce vzdát své právoplatné střelnice.

   Nebránil bych se ani myšlence udělat ze stávající otevřené střelnice uzavřenou, halovou, dokonale odhlučněnou střelnici i když by asi stouply náklady na provoz kryté střelnice. Ale stále je to menší zlo, než zatěžkávat přírodu další stavbou a přesouvat střelnici někam jinam. Prověřili jsme hned na začátku celého procesu tuto možnost odbornou studií a ta ukázala nutnost velmi vysokých nákladů na možnou realizaci, které klub nemá a město neuvažovalo z mnoha důvodů je vydat. I proto, že přesunutí střelnice mimo zastavěnou oblast je systémovější řešení pro urbanistický rozvoj města.

   Ať už se rozhodnou radní a zastupitelé jakkoli, měli by zvážit všechny možné varianty a snad jim v rozhodování pomůže i tento můj názor. Určitě a já Ti za něj děkuji – je jasný, věcný, neanonymní. 

 PREZENTACE (pdf)

 Umístění střelnice:

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2014, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PrachatickoNews nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PrachatickoNews

 

TOPlist

Více...

Více...

Více...