Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Neničte kvůli bikerům hřebenovou trasu na Libín

 PRACHATICE - 20. března 2014 - 13:50 - Přečtení článku (zde) o připravovaném projektu sjezdové trasy z vrcholu Libína do Prachatic mne vyprovokovalo k této reakci. I já se považuji za bikera. Myslím, že za cca 17 let, co se věnuji horské cyklistice, jsem projel snad všechny pěšinky, cestičky a cesty nejen na Libíně, ale i po okolních kopcích kolem Prachatic.

 Pavel Paraj, Prachatice 

Reklama u nás se vyplatí. Více...    www.dre-kon.cz

   Pravidelně pomáhám nejen se značením trasy prachatického bikemaratonu. I proto vím, že hřebenovka společně se singlem vedoucím přes Rohanovský vrch a cestičky namotané kolem Výrovčice vždy patřily k tomu nejlepšímu, co může okolí Prachatic bikerům nabídnout.

   Zároveň hřebenovku považuji za nejkrásnější výstupovou trasu na Libín pro pěší.

   Také si vážím toho, jak se Venca Dostálů věnuje malým dětem v klubu LYKO (ostatně i já jsem byl kdysi členem jiného oddílu, který Venca vedl ještě společně s Petrem Müllerem), i toho, jak Michal Piloušek pomohl dostat do Prachatic závody seriálu Xterra.

   Horskou cyklistiku mám spojenou se splynutím s přírodou a s útěkem od rušných silnic, od civilizace. Myslím si, že tato aktivita, pokud je provozována s rozumem, je velice šetrná k našemu životnímu prostředí. Myslím si, že v Prachaticích není o mnoho více jak 20 bikerů, kteří se pustí z Libína dolů hřebenovkou a tento sjezd si užijí, „čistokrevných“ bikerů-sjezdařů je zde dokonce ještě méně. Já osobně beru sjezd z Libína do Prachatic po „červené“ jako ten nejlepší bonbon z celé bonboniéry, sváteční událost.

   Proto nerozumím snaze některých lidí, kteří se hlásí k městu Prachatice a k horské cyklistice, spojit své jméno s projektem, který navždy zničí červenou turistickou značku z Prachatic na Libín, jen kvůli komerčnímu projektu, který se hodí spíše do lyžařského areálu vybaveného lanovkou, než na Libín. Vize vyvážet bikery na vrchol Libína po každém sjezdu není zrovna ekologická a samotné bikery po chvíli také přestane bavit po každém sjezdu čekat pod kopcem na dodávku a platit např. 80 Kč za každé vyvezení.

   Autoři projektu slibují zabránění vzniku eroze. Každý kdo se v problematice budování bike-parků vyzná, potvrdí, že k tomu, aby se opravdu zabránilo vzniku eroze při tlaku, který na tuto stezku vznikne při jejím komerčním využití, bude nutno na hřebenovku navést tuny štěrku a písku a postavit možná stovky metrů dřevěných lávek a chodníků. Toto úsilí, pokud má být provedeno opravdu zodpovědně, bude stát nemalé peníze. Bohužel v článku není uvedena informace o způsobu financování tohoto projektu.

   Dále mne překvapila informace z článku, že zástupci městských lesů, turistů i ostatních sportovců s tímto projektem souhlasí. To se opravdu KČT vzdá tak lehce stezky, kterou desítky let udržuje? To všichni turisté chtějí chodit po vyasfaltovaných a šotolinových chodnících? To nikomu nevadí, že se po hranici přírodní rezervace Libín budou prohánět možná stovky bikerů, které postupně jen těžko někdo udrží na vyznačené trase?

   Jako prachatičáka mne mrzí uzavřená horská chata na Libíně. Proto vítám jakýkoliv projekt, který by pomohl oživit toto místo. Tento projekt ale k tomuto podle mne nepovede.

   Pokud radní města Prachatice opravdu touží do našeho města přilákat cyklistickou klientelu, zaměřil bych se spíše na „nekomerční“ projekty typu Javornické okruhy (http://www.javornickeokruhy.cz/), který vzniká nedaleko Prachatic, popřípadě více komerční projekty typu Singletrack pod Smrkem resp. Rychlebské stezky.

   Vybudování čistě downhillové dráhy na Libíně má podle mne smysl jedině tehdy, že vznikne uvažovaná sjezdovka z Libína na Libínské Sedlo vybavená lanovou dráhou. Pak je určitě reálné přemýšlet o vybudování downhilové/fourcrossové dráhy podél sjezdovky a tím umožnit provoz areálu i v letních měsících. V opačném případě bych doporučil autorům projektu obrátit se s tímto nápadem spíše na majitele lanových drah a přilehlých pozemků na Churáňově, resp. Kleti a pokusit se vybudovat dráhu v místě, kde je k dispozici již několikrát zmíněná lanovka. Ostatně podobné ; parky již úspěšně fungují na šumavském Kramolíně a Špičáku.

   V případě realizace tohoto projektu se obávám, že nám zde za pět let zůstane min. jeden zkrachovalý podnikatel, rozpadající se downhillová dráha a hlavně zničená hřebenová cesta na Libín.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2014, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PrachatickoNews nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PrachatickoNews

 

TOPlist

Více...

Více...

Více...