Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  Počasí  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Galerie: Čtyři ruce sochaře Zdeňka Šimka a vnučky Josefiny 

 PRACHATICE - 4. července 2013 - 9:24 - Hlavní letní výstava v proslulé prachatické galerii Dolní brána patří od středy 3. července výtvarným pracím zesnulého sochaře Zdeňka Šimka a jeho vnučky  Josefiny Jonášové-Šimkové. Nese název Čtyři ruce a prohlédnut si ji můžete do konce srpna.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

Reklama u nás se vyplatí. Více...    www.dre-kon.cz

   Vernisáž ve středu 3. července začala u prachatických slunečních hodin, které vytvořil Zdeněk Šimek na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, jejich instalování v roce 1971 se však už nedožil. Středeční vernisáží provázel evropsky úspěšný Klarinetový soubor Prachatice pod vedením Jana Hovorky. Galerista Kulturních a informačních služeb města Prachatic Miroslav Špaček mezi hosty přivítal senátora Tomáše Jirsu, členku prachatické městské rady Růženu Štemberkovou a členy rodiny sochaře Zdeňka Šimka.

   Pokračování vernisáže následovalo v galerii. Sochařův syn Lukáš Šimek - mimochodem povoláním hodinář - tady připomněl některé úseky sochařova života a s nimi spojená díla. Zdeněk Šimek (ročník 1927) byl rodákem z jihočeského Veselí nad Lužnicí. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u profesorů Karla Dvořáka a Josefa Vagnera. V roce 1964 vstoupil Zdeněk Šimek do skupiny Trasa a připojil se ke čtyřem sochařům z Wagnerovy školy – Olbramu Zoubkovi, Evě Kmentové, Vladimíru Preclíkovi a Zdeně Fibichové. V šedesátých letech mu řadu úspěchů přinesla jeho aktivní účast na mezinárodních sochařských sympóziích. Zemřel ve 33 letech, ale zanechal po sobě ucelené sochařské dílo.

   Velké práce Zdeňka Šimka v kameni a mramoru představují na prachatické výstavě dokumentární fotografie. S drobnějšími, ale významnými pracemi, provedenými v mramoru, kameni, pískovci, černém dubu, lípě či akátu, se můžeme seznámit v galerii přímo. Od hlavy ruského básníka a dramatika Vladimíra Majakovského, která byla v roce 1951 součástí závěrečné autorovy zkoušky na UMPRUM, přes pískovcovou sochu Sedící I, několik provedení černých Ptáků až po proslulé dva čtvercové do sebe vnitřní stranou zapadající mramory Adama a Evu z polychromovaného vápence.

   Vnučka Zdeňka Šimka Josefina Jonášová jde ve šlépějích svého děda, ovšem s výtvarnou invencí, důrazem i fantazií nové generace. Vystudovala Akademii výtvarných umění a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a studovala i na École supérieure d´art d´Aix-en-Provence ve Francii. Vystavuje od roku 2006 a má za sebou úspěšnou účast na celé řadě výstav a také několika sochařských sympoziích.

   Na výstavě v Dolní bráně se budou jistě těšit pozornosti návštěvníků její práce jako monumentální Antikoncept, dále Transformes, Žabanas, Klepeto nebo svítícími chuťovými pohárky probleskující Jazyk (prý Jana Nepomuckého, řekla nám s humorem). Plastiky doplňují její kresby - komiks Jazyk story a pastelkoví Vegemani, a také malba akrylovými barvami na plátně Prázdno na pláži. Autorku fascinuje svět a s jako takovým si i pohrává. Výsledkem jsou třeba vystavené hybridně-přírodní formy života jako člověk s rybami, žába s ananasem, lehce lechtivé robotické ženy s šicím strojem nebo klepeto s městem. Divák může být okouzlen, může nesouhlasit, ale určitě nezůstane chladný. Ostatně - přijďte se podívat sami.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2013, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...

Více...

Více...