Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  Počasí  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 
Reklama u nás se vyplatí. Více...

www.foto-show.cz

Stačí kliknout a uvidíte více.

Reklama u nás se vyplatí. Více...

 Zednické piáno vítalo Jakuba Bursu v Prachatickém muzeu

 PRACHATICE - 3. dubna 2013 - 9:42 - Do nové sezóny vstoupilo Prachatické muzeum v úterý 2. dubna otevřením dvou výstav věnovaných 200. výročí narození legendárního pošumavského zedníka Jakuba Bursy. Stalo se tak symbolicky za zvuků heligonky neboli zednického  piána a také dud. Zazpívali si i první návštěvníci výstavy, kterou zahájil ředitel muzea Pavel Fencl. Mezi hosty přivítal prachatického starostu Martina Malého.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

Reklama u nás se vyplatí. Více...    www.dre-kon.cz

   Selské baroko Jakuba Bursy na Vlachovobřezsku a Volyňsku je název první výstavy. Tvoří ji výběr snímků Petra Luniaczka, zkušeného fotografa lidové architektury, kterou snímá už bezmála deset let. Autor se zahájení výstavy zúčastnil a podepisoval svoji knihu Putování za jihočeskou lidovou architekturou. Lze říci, že českobudějovický fotograf Petr Luniaczek je také klasik, protože vytrvale fotografuje na kinofilm. Jeho snímky mají nejen vysokou dokumentární  hodnotu, protože čas všechno postupně mění, ale ukazují i krásu lidového stavitelství a šikovných rukou řemeslníků. Výstava jeho fotografií potrvá do 29. června.

   Další výstava se jmenuje Jihočeský zedník Jakub Bursa, připravilo ji Prachatické muzeum a má výrazně širší rámec. Návštěvníky tu rozhodně zaujme část selské světnice s unikátním sporákem, který postavili pracovníci muzea. Zavádění těchto na svou dobu moderních kamen do domácností se připisuje právě Jakubovi Bursovi. Další perlou výstavy je model statku čp. 11 ve Dvorech, jehož zdobený štít je dílem Jakuba Bursy. Doplňuje ho přehled majitelů statku.

   "V další části nabízí naše výstava genealogický přehled, chcete-li rodokmen či hledání a grafické zobrazení předků Jakuba Bursy, který zpracoval Jan A. Mager. Pozornost je tu věnována rovněž předmětům lidové zbožnosti, jako například svatým obrázkům, krucifixům či dárkům přinášeným z poutí," uvedl ředitel Prachatického muzea Pavel Fencl. Výstava Jihočeský zedník Jakub Bursa potrvá do 30. září. K programu muzea na novou sezónu se samozřejmě ještě vrátíme.

 

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2013, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...

Více...

Více...