Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  Počasí  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 
Reklama u nás se vyplatí. Více...

www.foto-show.cz

Stačí kliknout a uvidíte více.

Reklama u nás se vyplatí. Více...

 Osobitý malíř a grafik Jiří Meitner prohřál Galerii Dolní brána

 PRACHATICE - 7. března 2013 - 7:55 - Druhá letošní výstava v Galerii Dolní brána patří od úterka 5. března českému malíři a grafikovi Jiřímu Meitnerovi. Nese název Ohlédnutí - léta 1975-2013 a představuje autorovy olejomalby, pastely, grafiku i reklamní návrhy.  

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

Reklama u nás se vyplatí. Více...    www.dre-kon.cz

   Na vernisáži přivítal ředitel Kulturních a informačních služeb města Michal Piloušek mezi hosty starostu Prachatic Martina Malého. O kulturní vystoupení se postarala a vernisáží provázela dvojice hudebníků a zpěváků - Marie Krejčová z Kladrub na Strakonicku, kde malíř Jiří Meitner žije, a Antonín  Beck z Tábora. Výstavu uvedl Jaromír Procházka z galerie a aukční síně v Českých Budějovicích.

   Představil Jiřího Meitnera jako nevšedního umělce, rodáka z Moravy s židovskými předky a navíc Jihočecha. Po výtvarné stránce autor postupně vstřebal vliv kubismu a impresionismu, na něž navázal osobitý realismus s příměsí lehkého sarkasmu. Punc osobitosti propůjčuje mnoha jeho dílům nepříliš častá technika malování špachtlí, a to i v portrétech, aktech i krajinách. Sám autor svůj styl označuje jako imaginární realismus.

   Pokud nejste příznivci takovéhoto "nálepkování", přijďte se do prachatické Galerie Dolní brána samozřejmě podívat sami. Nás zaujala nepřehlédnutelná malířova záliba v barvách. Pro někoho možná až šokujícími kombinacemi teplých a studených barevných tónů se Jiřímu Meitnerovi daří dosáhnout působivého výsledku. Znalci jeho prací hovoří dokonce o výbušné barevnosti. A co k tomu říká sám autor? "Dřív jsem maloval svoje obrazy dost tmavé, v poslední době se ale snažím, abych lidi svojí tvorbou víc potěšil," řekl při vernisáži a dodal: "Tahle výstava představuje pro mně skutečně ohlédnutí za dosavadní tvorbou a současně příležitost zastavit se a podumat, jak dál."

   Rodák z Rýmařova na severní Moravě Jiří Meitner studoval malířství na pedagogické škole. Základního malířského vzdělání se mu dostalo u profesora Kočára, grafika Jiřího Nováka a profesora Františka Jiroudka z pražské Akademie výtvarných umění. Doménou jeho tvorby je malba a kresba. Věnuje se však také užité grafice a reklamě, návrhům přebalů výrobků, stejně jako malbě na zeď. V poslední době přišel na chuť i arteterapii.

   Jeho obrazy, kresby a grafiky jsou zastoupeny v mnoha soukromých sbírkách v Čechách i v zahraničí, zejména v Německu, kde také po jistou dobu působil, a dále v Holandsku, Velké Británii i v USA. "Do každého obrazu dávám svoje pocity a zkušenosti, získané ze života. Když ale práce neodpovídá tomu, co jsem očekával, odložím ji na hromádku a třeba i spálím," je na sebe přísný Jiří Meitner. Jeho tvorbu si v galerii Dolní brána můžete prohlédnout do 28. března.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2013, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...

Více...

Více...