Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  Počasí  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 
Reklama u nás se vyplatí. Více...

www.foto-show.cz

Reklama u nás se vyplatí. Více...

Stačí kliknout a uvidíte více.

Reklama u nás se vyplatí. Více...

 Galerie Dolní brána v zajetí snu malíře Jaroslava Valečky

 PRACHATICE - 11. září 2012 - 15:00 - Zářijové střídání stráží ve chvalně proslulé prachatické Galerii Dolní brána přivedlo do jejích monumentálních a místy zase útulných výstavních prostor výrazného českého výtvarníka mladé vlny Jaroslava Valečku. Výstava jeho obrazů s převážně krajinářskými motivy a také portrétů, nazvaná V zajetí snu, tu byla slavnostní vernisáží otevřena v pondělí 10. září. Milovníci moderního umění si ji mohou prohlédnout do 26. října.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

Reklama u nás se vyplatí. Více...    www.dre-kon.cz

   Výstavu zahájil galerista Kulturních a informačních služeb města Prachatic Miroslav Špaček, který přivítal starostu města Martina Malého, nastupující vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice Jiřinu Dolejškovou, ředitele KIS Michala Pilouška a další hosty. O hudební úvod, souznějící s duchem obrazů Jaroslava Valečky, se vlastní skladbou postaral šumavský kytarový virtuos, skladatel a mistr improvizace Ivan Boreš.

   Jak uvedl galerista Miroslav Špaček, patří Jaroslav Valečka mezi čelní představitele stuckismu, tedy malířského hnutí, usilujícího o obnovení pozic klasické figurální tvorby. "Význam autorova díla podtrhuje i právě souběžně konaná výstava 22 stuckistických malířů z Evropy, Asie i Ameriky Stuckist tarot card shown v Londýně. Výstava v Prachaticích je jednou z výstav pořádaných u příležitosti čtyřicátých narozenin Jaroslava Valečky a přibližuje průřez jeho tvorbou za posledních tři roky," uvedl Miroslav Špaček. 

   Autorkou koncepce výstavy je PhDr. Rea Michalová, kurátorka sbírky moderního umění Národní galerie v Praze. "Do Valečkových obrazů se nesmazatelně vepsalo sepětí s krajinou Lužických hor, s místem, kde v mládí vyrůstal, kam se vrací a střídavě žije a pracuje i dnes," říká Rea Michalová. "Genius loci s vazbou na kulturní paměť regionu, zle zasaženého druhou světovou válkou a komunistickým režimem, tradice lidových slavností a obyčejů, hraniční sféry lidské existence a psychiky - to vše mu dává podněty a inspiraci pro jeho originální výtvarné dílo," dodává Rea Michalová.  

   Jaroslav Valečka zejména ve své krajinářské tvorbě navazuje na linii severního romantismu, a je tak v opozici proti tradici "cesty na jih", která u nás převládala od 19. století.  "Krajina má v jeho podání baladické, zádumčivé, melancholické, někdy až hororové ladění. Stává se mu jevištěm, kde se odehrávají přírodní mystéria a mytické rituály zachycující tajemné a nevyslovitelné. Jaroslav Valečka maluje pohledy na dlouhé horizonty a citlivě sleduje proměny oblohy. Vystihuje krajiny chladné, zimní, zasněžené, krajiny žhnoucí světly ohňů, krajiny s mihotajícími se světly lidských příbytků. Emocionální působnost svých obrazů umocňuje vyjádřením atmosféry soumraku, úsvitu, úplňku a noci," doplňuje Rea Michalová. 

   Připomeňme ještě, že český malíř a grafik Jaroslav Valečka vystudoval v letech 1991 až 1998 pražskou Akademii výtvarných umění, obor malba u profesora Jiřího Sopka a obor plastika u profesora Jana Hendrycha. Absolvoval stáže a studijní pobyty v Německu, Francii a v Nizozemí. Je zakládajícím členem výtvarné skupiny Prague stuckists působící od roku 2004 a od roku 2010 zakládajícím členem volného sdružení Natvrdlí. Jeho výtvarné dílo bylo v minulosti už mnohokrát oceněno.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2012, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...

Více...

Více...