Hlavní strana
 

Zprávy - Kriminalita - Publicistika - Kultura - Fotoreportáže - Inzerce - Názory - Počasí - FACEBOOK - Sportovní odkazy

 
Reklama u nás se vyplatí. Více...

www.foto-show.cz

Reklama u nás se vyplatí. Více...

Stačí kliknout a uvidíte více.

Reklama u nás se vyplatí. Více...

 

www.prachatickonews.cz - Kultura

 Kostarika létající a skákající objektivem Pavla Bače 

 PRACHATICE - 3. března 2011 - 12:26 - Komorní výstavní síň Zimní zahrada v prachatické radnici hostí od středy 2. března novou fotografickou výstavu. Tentokrát na ní představuje vybrané snímky ze své prosincové výpravy do Kostariky čtyřiačtyřicetiletý prachatický rodák, fotograf a člen Fotoklubu F:2,8 Prachatice Pavel Bače. Jak je jeho dobrým zvykem i doma, na Šumavě, fotil v této jihoamerické zemi hlavně opeřence, ale nejen je. Výstava bude přístupná veřejnosti do konce března. 

 Text: Zdeněk Přibyl, foto: Tomáš Přibyl  

Reklama u nás se vyplatí. Více...    www.dre-kon.cz

   Výstavu uvedla zastupující vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice Jiřina Dolejšková. Připomněla, že Zimní zahrada hostí umělce nejen z Prachatic, ponejvíce však fotografy, už téměř deset let. Výstava snímků Pavla Bačeho je tu letos už třetím výstavním počinem. Vernisáží příjemně provázela nejen jihoamerickými rytmy hudební skupina Jen Tak Tak z Jindřichova Hradce, ve složení Milda Vokáč, Klára Šimková a Pavel Jarčevský. A hned jejich úvodní nejslavnější píseň Ritchieho Valense La Bamba chytla všechny za srdce...  

   Členka městské rady v Prachaticích Růžena Štemberková připomněla v souvislosti s klubovou příslušností Pavla Bačeho také den předtím otevřenou výroční výstavu fotografií členů Fotoklubu F:2,8 Prachatice v Galerii Dolní brána. "Ode dneška máme zde, v Zimní zahradě, díky Pavlovi ojedinělou příležitost poznat a vnímat krásy živé přírody v exotické Kostarice. Za to mu patří naše velké poděkování," řekla mimo jiné radní Růžena Štemberková. 

   Kostariku, považovanou za perlu Střední Ameriky, pak přiblížil vernisážovým hostům pedagog a uznávaný znalec a ochránce přírody Lumír Vozábal. "Pět set osm let po Kryštofu Kolumbovi, který po přistání v Karibiku nazval tyto břehy Costa Rica, což znamená Bohaté pobřeží, dobyl Kostariku Pavel Bače s fotoaparátem. Je to země s něco více než čtyřmi miliony obyvatel. Patnáct procent její plochy zaujímají chráněná přírodní území. Je tu dále 26 národních parků, které zabírají 12 procent území, roste zde 1500 druhů stromů a žije na 850 druhů ptáků, z toho je více než padesát druhů kolibříků," uvedl Ludmír Vozábal. 

   O výpravě pak poutavě pohovořil Pavel Bače. Podle jeho slov trvala celkem tři týdny a začala leteckým přesunem z Prahy do Madridu a pak do San José. Po Kostarice pak šestičlenná výprava postupně putovala od pobřeží Pacifiku přes vrcholky Kordiller až do močálů u severní hranice s Nikaraguou. Používali také dva pronajaté džípy. Na předem vytipovaná místa s ohledem na výskyt vybraných druhů ptáků putoval každý člen výpravy pěšky s více než pětadvacetikilovou výbavou na zádech. Že to bylo fyzicky velmi náročné, o tom netřeba pochybovat.  

   V závěru vernisáže odpovídal Pavel Bače na otázky přítomných a znovu vyprávěl. Třeba o tom, jako při fotografování ptáků stál i několik hodin v bažině pod maskovací sítí, čekal až vyrušení ptáci připlavou zpět a pak je zase musel trochu odhánět, protože přišli blíž, než kolik byla nejmenší zaostřovací vzdálenost dlouhých teleobjektivů. Problémy byly i se stravováním - na chudém venkově jedla výprava opečené babány a trochu fazolí. Nejlepší ochranou v tropických podmínkách proti svízelnému hmyzu, který lezl i do postele, bylo prý večerní potírání celého těla slivovicí. 

   Fotograf Pavel Bače pořídil na 9 000 snímků. Pro výstavu v Zimní zahradě jich vybral několik desítek. Dominují jim kolibříci asi v desítce druhů. "Ti se asi fotili nejsznáz, ale také právě u těchto fotek byl největší propad," řekl Pavel Bače. Návštěvníci tu najdou i fotky volavek, Bukače středoamerického, Datla čárkovitého, křičícího Tyrana bentevy, Tukana arassari, Kvesaly chocholaté, ale také Leguána zeleného, motýly, žáby i hravé opice. V průběhu vernisáže došlo také na projekci dalších vybraných snímků, které se zatím nezvětšovaly. Další Pavlovy fotky a informace o jeho aktivitách najde na jeho webových stránkách zde

   Výstava fotografií Pavla Bače Kostarika potrvá v Zimní zahradě v 1. patře prachatické Nové radnice do 31. března. Přístupná je v pracovní době Městského úřadu. Vstup je zdarma.  

Máte informace stojící za zveřejnění? Nečekejte až zavoláme a ozvěte se nám sami.

Napište nám e-mail nebo volejte:

+420 724 576 434 a 

+420 607 640 368

 

 

Více...

Více...

Více...

 
Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2011, Všechna práva vyhrazena
Redakce - Reklama