Hlavní strana.
 

Zprávy - Reportáže - Rozhovory - Kriminalita - Publicistika - Sport - Kultura - Fotoreportáže - Pozvánky - Inzerce - Názory - Počasí

 
Stačí kliknou a budete v naší půjčovně.

Reklama u nás se vyplatí. Více...

Reklama u nás se vyplatí. Více...

Stačí kliknout a uvidíte více.

Reklama u nás se vyplatí. Více...

 

 

 

 

www.prachatickonews.cz - Kultura

  Helena Mašindová z rodu Maidlů vystavuje

 PRACHATICE - 5. ledna 2010 - 18:28 - Komorní galerie v Zimní zahradě prachatické Nové radnice hostí ode dneška první letošní výtvarnou výstavu. Po vernisáži v pondělí 4. ledna v podvečer se zde i širší veřejnosti představuje svými fotografiemi a kresbami inženýrka Helena Mašindová rozená Maidlová. Výstava potrvá do konce ledna. 

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

Reklama u nás se vyplatí. Více...     Reklama u nás se vyplatí. Více...

   Výstavu nazvanou Kresby a fotografie společně uvedli Jiřina Dolejšková z odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice, sestra výtvarnice a spoluautorka výstavy Hana Weissová a pedagog, fotograf a divadelník Jan Sýkora starší z Volar. Vernisáže se spolu s hosty zúčastnili rovněž rodiče autorky a tajemník městského úřadu Karel Pašek. Z "rodinných zdrojů" autorky vycházelo i příjemné hudební a pěvecké úvodní vystoupení.

   Helena Mašindová se narodila v Protivíně a dětství a mládí prožila v Prachaticích, kde žijí i její rodiče a dvě sestry. Po maturitě odešla do Prahy a v roce 1972 ukončila studium na Českém vysokém učení technickém. "Zajímala ji architektura a ucházela se o její studium ojedinělým souborem kreseb podle Michelangela Buonarottiho. Protože však k přijetí na architekturu byly v té době třeba další body, jaké naše rodina nikdy nesbírala, stala se Heleně nakonec osudem doprava a železnice," uvedla při vernisáži autorčina sestra Hana Weissová. 

   Pero a tuš používala inženýrka Helena Mašindová často jako pracovní nástroje. Postupně však začala těmito nástroji také tvořit. Vycházely jí kresby v trempském časopise, ilustrovala také knihu povídek svého kamaráda o Protivínských horách. "Před necelými čtyřmi roky se dozvěděla o soutěži evropských železničářů - výtvarníků a zapojila se do ní. Tak se její obrazy ocitly v Litoměřicích na výstavě v bývalém železničním tunelu. Jako členka skupiny malířství a sochařství zemského svazu Železniční federace pro kulturu a volný čas se zúčastnila několika výtvarných seminářů a výstav. Její perokresba železničního mostu v Praze přes Vltavu získala v Paříži zvláštní cenu francouzských železničářů," uvedl mimo jiné o autorce Jan Sýkora. 

   V Prachaticích se Helena Mašindová prezentuje jednak souborem svých obrazů a kreseb. Při tvorbě mnoha z nich čerpala náměty přímo v Prachaticích, jak o tom svědčí například pohled na město ze Skalky či veduta z Kostelního náměstí. Nechybějí však ani typické šumavské motivy, mezi které patří třeba Horní Sněžná, Medvědí stezka či Stožecká kaple. Ztvárnila však také řadu dalších jihočeských i pražských scenérií. 

   Fotografie Heleny Mašindové, členky klubu fotografů amatérů KFA Praha, patří rovněž k pozoruhodným výtvarným dílům. Nezapře při jejich tvorbě své technické vzdělání a je to jen ku prospěchu věci. Pozorný divák si toho může všimnout na dokonalé kompozici fotografií a nakonec i při volbě námětů. Helena Mašindová svými dalšími snímky také potvrzuje, že když technicky založený výtvarník s citlivou duší vezme do ruky fotoaparát a vypraví se s ním do přírody, můžeme se od něho těšit na skvělé práce, dokládající bohatý vnitřní prožitek autora. V případě fotografující inženýrky Heleny Mašindové to platí o celé řadě snímků, počínaje například fotografií kukuřičného pole za soumraku u rodného Protivína a třeba detailním snímkem pražce v Chřibské konče. 

   Kresby a fotografie Heleny Mašindové obdivovali za posledních osm let už návštěvníci jejích výstav v Protivíně, Berouně, Litoměřicích, Milevsku, maďarském Györu a v Praze. V Zimní zahradě prachatické radnice si je mohou zájemci prohlédnout do 31. ledna. Výstava je přístupná v pracovních dnech, v pondělí a ve středu do 17:00, v úterý, ve čtvrtek a v pátek do 14:00.

Zvětšit Zleva při zahájení: sestra výtvarnice a spoluautorka výstavy Hana Weissová, pedagog, fotograf a divadelník Jan Sýkora starší z Volar a autorka Helena Mašindová. 

Zvětšit

Zvětšit Helena Mašindová. 

Zvětšit

Zvětšit

Zvětšit