Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Dvacáté osmé divadelní léto na Kratochvíli ovládá Saturnin 

 NETOLICE/KRATOCHVÍLE - 11. července 2019 - 12:25 - Humoristický román Zdeňka Jirotky připravili pro milovníky divadla pod největší přírodní klenbou světa Netoličtí divadelní ochotníci. Režie se opět ujal mistr slova a pera Miroslav Mikeš.

 AUTOR: Ladislav Beran zpod prken, která znamenají svět, tentokrát s jasnou oblohou, plnou hvězd nad hlavou a místy doprovázenou zpěvem zámeckých pávů, který sem patří

    www.dre-kon.cz

    Společně se Spolkem divadelních ochotníků Tyl Netolice zasadil Miroslav Mikeš do zahrady zámku Kratochvíle tento jedinečný humor Zdeňka Jirotky v podání svérázného sluhy Saturnina a jeho pána, pana Jiřího Slabyhoudka.

   Svébytný anglický humor, který je pro Saturnina přímo šitý, vznikl v roce 1942 z krátké povídky v Lidových novinách a podařilo se vytvořit jedinečný příběh, plný situační komiky, a když se do anglického zvláštního humoru přidají vhodně vsunutá česká přísloví v podání tety Kateřiny, divák se musí smát tak, že se za břicho popadá. O nic míň je zde humor zvýrazněn ještě postavou dědečka, jehož moudrost a nadhled usazuje každého, kdo neví jak dál.

  Saturnin se netolickým ochotníkům opravdu povedl. Svérázný humor Saturnina, vynikající dialogy pana Jiřího se slečnou Barborou, které nakonec vyústí v jejich spojení až na věky, dědeček a jeho vtipné glosy a moudra osvěží celý příběh, doktor Vlach hodně vyřeší, nu a teta Kateřina? Ta v podání Ivety Uhlíkové ožila a jako by vystoupila z televizní obrazovky, kde tetu Kateřinu vytvořila paní Synková, a na Kratochvíli je zahrána tak, že originál by určitě zatleskal.

   To jak Iveta Uhlíková bravurně ovládá tu krásnou češtinu, na které si režisér Miroslav Mikeš zakládá, opět nemá chybu. A když z jejich úst zazní Host do domu, Bůh do domu, nebo Starý dub se neohýbá, ale láme a vše je podtrženo oním Více děr, více smyslů, více očí více vidí - jsou tato přísloví podaná tak, že to musíte vidět a slyšet. Tím je zaručeno, že divák roní slzy smíchu a herec se baví, a to je smysl Jirotkova humoru.

   Nechybí nemocný Milouš, ošetřovatelka v nemocnici se zajímavým výstupem u poraněného kotníku, doktorka Zajíčková a její choutky, řidič sanitního vozu, zřízenec ze ZOO, jenž má v úvodu velmi zajímavou průpovídku, redaktorka, a samozřejmě Saturnin - ten v podání Petra Nováka je perfektní, zejména jeho výřečnost u vážně nevážného anglického humoru, svérázných gest a hlavně bravurních vtípků na adresu Milouše s tetou Kateřinou - tak to se musí divák opravdu srdečně smát.

  Co dodat na závěr? Spolek divadelních ochotníků Tyl Netolice opět šťastně sáhl a pevně uchopil výbornou hru. Je vidět, že pan Miroslav Mikeš má velkou zásobu a ví, co do zahrady na Kratochvíli umístit. Český autor Zdeněk Jirotka se Saturninem, jak mi pan režisér sám prozradil, je jeho velkým snem. "Víte, Saturnin mně napadl po Sluzích dvou pánů, které jsme zde hráli, a to tak, že když tady máme sluhu pro dva pány, tak proč nedat sluhu jednoho pána. Jeden večer jsme seděli s manželkou u televize a ona mi povídá: Míro, jsi tam už téměř třicet let, tak dej do zahrady tvého milovaného Saturnina a potom budeš vědět, že jsi tam, v zámecké zahradě na Kratochvíli, nechal všechno," vysvětluje Miroslav Mikeš "jak k tomu došlo".

   Já ale věřím, že tahle krásná tylácká divadelní šňůra z časů do časů Saturninem nekončí, a že i dál se budeme s netolickými umělci bavit. Konec konců - třicítka divadelního léta na Kratochvíli, která pomalu klepe na dveře, to je určitě výzva!

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist