Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Na výtvarníky z Dobrkovického mlýna do Galerie Dolní brána

 PRACHATICE - 12. června 2019 - 6:36 - Pokud jste ještě nenavštívili rodinnou výstavu VÝTVARNÍCI Z DOBRKOVICKÉHO MLÝNA v prachatické Galerii Dolní brána, musíte si pospíšit. Výstava nabízí už jen do pátku okouzlující pohled na tvorbu několika generací jihočeských výtvarníků.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

    www.dre-kon.cz

   Díla výtvarnice Jany Peškové, jejího manžela Petra Peška, dcery Anna Nowakové, zetě  Bohumíra Nowaka a vnuček Markéty a Sáry Nowakových tu můžete spatřit už jen do pátku 14. června. Připomíná nám to galeristka Dolní brány Šárka Hettnerová.

   Už samotná květnová vernisáž byla silným kulturním zážitkem. Mezi početnými návštěvníky jsme viděli vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice Jiřinu Dolejškovou i předsedu Asociace jihočeských výtvarníků Víta Vavřince Pavlíka. K působivé atmosféře přispěli jak mladí hudebníci ze smyčcového souboru Základní umělecké školy Prachatice, tak svým zasvěceným úvodním slovem přítel rodiny Kamil Vohradský. Ten představil jednotlivé autory a autorky a výstižně charakterizoval jejich tvorbu.

   Obrazy Bohumíra Nowaka, absolventa českokrumlovské SUPŠ sv. Anežky, vynikají vzdušnou perspektivou založenou na hře světla a stínu. Jeho žena Anna tu vystavuje keramiku, při jejíž tvorbě využívá duchovní motivy. Nejmladší generaci výtvarníků z Dobrkovického mlýna tu zastupují ukázky prací slečen Sáry a Markéty Nowakových, které dokazují, že pokračování výtvarnické tradice v rodině je dobře zajištěno. Dolní sál galerie patří tvorbě architekta Petra Peška, působícího v Českém Krumlově. Z jeho volné tvorby zaujmou velká plátna vztahující se k českokrumlovskému zámku.

   Horní patro brány pak patří pracím Jany Peškové, spoluzakladatelky SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově. Představuje se jako skvělá keramička a akvarelistka, která čerpá inspiraci z městských zákoutí i přírodních motivů. To vše na výstavě doplňují z její tvorby krásné a ušlechtilé tváře nositelek Nobelovy ceny za mír.

   Výstava poskytuje milovníkům umění skvělou příležitost podívat se, co se rodí v atelierech členů této výtvarnické rodiny, kterým veškeré zázemí poskytuje Dobrkovický mlýn u Českého Krumlova.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist