Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Městská galerie ve Volarech hostí práce umělců z Gruppe 16

 VOLARY - 2. dubna 2019 - 14:55 - Fotografie Martina Faláře vystřídalo v Městské galerii ve Volarech v pátek 29. března umění členů skupiny Gruppe 16 z bavorského Sankt Oswald-Riedelhütte. Spolu s nimi se vernisáže zúčastnil starosta jejich domovské obce Helmut Vogl, starosta Volar Vít Pavlík a místostarostka Jana Bártová.

 Text: Zdeněk Přibyl, Ladislav Beran, foto: Jiří Plachý a Ladislav Beran

    www.dre-kon.cz

   Překladu se při vernisáži zhostila Dana Andraschko. Výstava potrvá do 30. dubna. Otevřeno je tu pondělí až pátek, 9:00 až 17:00.

   Vernisáž provázelo originální hudební vystoupení Michaela Sammera  na akordeon. "Skupina 16 byla založena v roce 2016 a všechno jsou to umělci z jednoho města St. Oswald-Riedelhütte. I když každý tvoří v jiném oboru - malba, ilustrace či sklo - tak mají společnou lásku k Bavorskému lesu. Snaží se ve své tvorbě zachytit poetiku tohoto drsného, a přesto krásného území," řekl o vystavujících umělcích starosta Volar, ředitel ZUŠ Volary a předseda Asociace jihočeských výtvarníků Vít Vavřinec Pavlík početným návštěvníkům vernisáže.

   Vít Pavlík rovněž poděkoval bavorským kolegům - umělcům, že přijali nabídku vystavovat ve Volarech. "Je to pro mě i naše občany pocta, přivítat zde umělce z nedalekého místa za hranicemi," řekl. Připomenul, že i letos ve Volarech navazují na tradici mezinárodních výstav. A tak po výstavě mistra z daleké Číny nebo umělců z krásného Moldavska, budou následovat další. Po umělcích z Bavorska letos přijdou například kolegové z Anglie.

   Starosta St. Oswald-Riedelhütte Helmut Vogel projevil radost nad tím, že umělci jeho obce mohou vystavovat ve Volarech. "Pro nás je to velká pocta. Naše města sbližují národní parky, a tím pádem jde o dobrý vztah k přírodě, kultuře a nyní i ke společenskému dění a životu," dodal. Krátce představil své město v centru Národního parku Bavorský les. Do roku 2000 zde byla sklárna a po jejím výhasu je tu nyní soustředěno mnohé k bavorskému národnímu parku.

   Helmut Vogel představil uměleckou skupinu Gruppe 16, která reprezentuje obec uměním malířství, fotografií a samozřejmě skla. "V roce 2016 náš spolek vstoupil do zajímavého projektu Bez hranic po celé Evropě, za který jsme získali ocenění v Berlíně, a to hlavní cenu. "Důkazem toho, že se nám projekt daří naplňovat, je i dnešní setkání na této straně hranic, a jsme rádi, že naše umění přišlo shlédnout tolik lidí včetně mladých."

   Vít Pavlík převzal v závěru vernisáže dar v podobě skleněné vázy, kde hlavním motivem je lev. "Lev je váš i náš symbol, a proto jsme jej vybrali jako motiv pro tento dárek," zaznělo v závěru vernisáže z úst skláře Michala Schreinera. 

   Rudolf Seidl, který se věnuje akvarelovém malířství, směřuje řadu let své tvůrčí síly k interpretaci krajiny. Jeho obrazy voní zemí, listím i trávou Bavorského lesa.

   Susanne Zuda je mistryní nádhery barev a bohatství detailů. Středem její tvorby je příroda ve své křehkosti a tichu.

   Regina Fleck upřednostňuje malbu akrylem, pastelem, uhlem i tuší. Široké spektrum svých tvůrčích motivů čerpá z náklonnosti k člověku a k přírodě.

   Michal Schreiner, pocházející ze sklářské rodiny, je zase mistrem ušlechtilého řezu skla. Pracuje s etnickými i grafickými prvky a stylizovanými figurami zvířat, které jakoby obtancovávají sklo a vdechují mu život.

     Siegfried Stockbauer ztvárňuje ve svých obrazech vznik a vývoj lesní domoviny v Národním parku Bavorský les. Akvarely či pastely tohoto všestranného umělce, někdejšího aktivního příslušníka horské služby, se rodí často při pohledu na vrcholky Roklanu či Luzného.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist