Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Před 100 lety přišla svoboda do Písku, teď bavila Prachatice

 PRACHATICE - 28. února 2019 - 23:32 - Festival amatérského divadla ŠTÍT pokračoval v prachatickém Městském divadle ve středu 27. února představením Divadla Pod čarou Písek.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

    www.dre-kon.cz

   Jeho soutěžní hra se jmenovala O 14 dní dříve aneb Svoboda nadvakrát. I když název vypadá složitě, zábava pro obecenstvo to rozhodně byla jednoznačná.

   Úvod, přivítání diváků, kteří tentokrát zcela zaplnili hlediště prachatického divadla, a představování poroty proběhlo nejprve při zhasnutých světlech. Jen předseda poroty Jaromír Hruška svůj obličej duchapřítomně osvitl mobilem a sklidil největší potlesk.


   Pak už následovala hudební komedie, která dopředu slibovala, že s nadhledem dá nahlédnout na písecké události kolem vzniku Československa před sto lety. A to také splnila. Způsobem přímo strhujícím, když herci a herečky ani na chvíli nenechali diváky zlenivět. Postarali se o to také oba vypravěči - písecký řezník s manželkou.   Před očima obecenstva se na scéně objevovaly i postavy z píseckých kulturních dějin v čele s Fráňou Šrámkem, jeviště protančil mnohokrát i jeho Stříbrný vítr a zazpívala i Anička Posedlá. Nechyběli ani velikáni historie, jako mistr Jan Hus, Jan Amos Komenský či Jan Žižka z Trocnova.

    Hlavní událostí samozřejmě byla revoluce, odtržení od Rakousko-uherské monarchie a vyhlášení Československého státu, a to v Písku už 14. října 1918, o dva týdny dříve, než se tak stalo v celých Čechách...

   Všechno se dozajista mohlo odehrát právě tak, jak nám to scénárista a režisér František Zborník prostřednictvím skvělých herců vyprávěl. A bavili jsme se při tom fakt dobře!

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist