Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 V Galerii Dolní brána otevřeli salon AJV a ukázali almanach

 PRACHATICE - 27. února 2019 - 6:16 - Starosta Prachatic Martin Malý a předseda Asociace jihočeských výtvarníků Vít Vavřinec Pavlík slavnostně otevřeli v úterý 26. února v Galerii Dolní brána v Prachaticích Jarní salon AJV.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

    www.dre-kon.cz

   Návštěvníci tu až do 29. března najdou reprezentativní výběr umění z malířských, sochařských i fotografických výtvarných ateliérů členů AJV.

   Vernisáž zahájilo a provázelo nové profesionální saxofonové trio, které vzniklo díky spolupráci špičkové české saxofonistky a pedagožky Kateřiny Pavlíkové s jejími dvěma nadanými studentkami. Hosty vernisáže potěšily hudebnice přednesem několika vybraných skladeb světových autorů v působivém aranžmá Kateřiny Pavlíkové.

   Starosta Prachatic Martin Malý připomněl, že jarní salony Asociace jihočeských výtvarníků se v Prachaticích pořádají už úctyhodných čtrnáct let. Ocenil vzájemnou spolupráci s AJV, která zahrnuje například i součinnost při organizaci každoročních mezinárodních výtvarných dílen SALVE Prachatice a prezentaci zde vytvořených prací na různých místech v Evropě. Město si podle jeho slov vzájemné spolupráce velmi váží a těší se na její další rozvíjení.

   Předseda Asociace jihočeských výtvarníků Vít Vavřinec Pavlík zdůraznil, že letošní Jarní salon AJV v Prachaticích nabízí návštěvníkům výběr toho nejlepšího z tvorby aktivních členů asociace, která čítá na šedesát členů. Nemalá část vystavených prací okouzlila už návštěvníky loňského 22. mezinárodního INTERSALONU AJV v Českých Budějovicích svým neotřelým vhledem do světa mezinárodního umění v tvorbě osmi desítek tvůrců z Evropy i USA. Za výbornou spolupráci poděkoval Vít V. Pavlík prachatické radnici, galerii Kulturních a informačních služeb města Prachatic a vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu Jiřině Dolejškové.

   Poté ukázal návštěvníkům první výtisky zbrusu nového "Almanachu 100 let výtvarného umění v jižních Čechách". Autorem jeho textu je kunsthistorik PhDr. Jaromír Procházka. "Jde o náš další velký počin v loňském roce. Kniha obsahuje 432 stran, představuje 364 výtvarníků, z nichž 142 tu má medailon a dvoustranu. Almanach zahrnuje také archivní fotografie, díla, která již neexistují, informace, které odejdou s těmi, kteří ještě pamatují," řekl k almanachu předseda AJV. Jak dodal, oficiálně bude kniha pokřtěna na jednání zastupitelstva Jihočeského kraje, za jehož finanční podpory vznikla.

   V průběhu vernisáže se také předávaly osobní dárky a zazněly zde i expresivní verše nekonformního básníka. Na monitoru byl rovněž nově představen videoprojekt nadějného umělce Miroslava Mužíka.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist