Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 V netolickém muzeu vystavují Tomáš Havlík a Marek Kapler

 NETOLICE - 7. srpna 2018 - 9:21 - Horký letní podvečer přinesl v pátek 3. srpna návštěvníkům netolického Muzea JUDr. Otakara Kudrny velmi příjemné zážitky. Po pěti letech se sem totiž vrátila dvojice pánů Tomáš Havlík a Marek Kapler se společnou výstavou. Navštívit ji můžete do 5. září, denně mimo pondělí.

 Připravila: Zuzana Leherová, ředitelka netolického muzea

    www.dre-kon.cz

   Tomáš Havlík je netolický (přesněji petrodvorský) rodák. Studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky České v Č. Krumlově, obor kamenosochařství, Střední uměleckoprůmyslovou a vyšší odbornou školu v Praze, obor tvarování dřeva a řezbářství a absolutorium složil v roce 2012 na pražské AVU u profesora Jindřicha Zeithammla.

   Návštěvníky potěšil svými díly, například jak vidí ulice města Netolic, a nádhernými sochami. V úvodním přivítání vyzdvihla ředitelka muzea Zuzana Leherová právě skutečnost a potěšení nad tím, že opět v muzeu vystavuje místní umělec a že malé městečko Netolice má opravdu mnoho umělecky nadaných rodáků! V posledních létech Tomáš vystavoval například v Plzni, Ostravě a dokonce na velvyslanectví České republiky v Pekingu v Číně!

   Marek Kapler studoval v Praze polygrafii na Střední grafické škole v Hellichově ulici. Po dvou letech přestoupil na SUPŠ obor scénografie, kde v roce 1982 maturoval. Hlásil se a byl přijat na AVU do ateliéru Ladislava Čepeláka v roce 1984. Od jara 1990 stál u zrodu týdeníku Respekt a spolu s Viktorem Karlíkem a Michalem Singerem vytvářel grafickou úpravu do roku 1991. Následné čtyři roky pracoval jako výtvarník dekorací ve filmovém studiu Barrandov. V roce 1996 přišel do týmu restaurátorů pod vedením akademického malíře Martina Pavaly restaurovat kapli na zámku Kratochvíle. Zde pracoval do roku 2000. Touto prací byl natolik nadšen a okouzlen, že se restaurováním zabývá stále. V současné době se věnuje malbě a fotografii, žije u Netolic, na Šumavě a v Praze.   O své lásce k focení říká: „Fotografie je proměnlivá, svůdná a magická, kdy náhodné stisknutí spouště může přinést snímek a jindy mnohahodinové lopocení se stativem skončí večer stisknutím tlačítka DELETE. To je život s foťákem. Krásné řešení všedních dní a nekonečné naplnění času. Fotografie mě postupně pohlcuje, svádí a provokuje. Už nesleduji TV, nechodím do společnosti a kromě různých manuálů a fotografických programů ani nečtu, nemám na to už čas. Samozřejmě za předpokladu, že člověk přijme skutečnost, že to celé není ztráta času. Ale i kdyby… Co mě přiměje ráno ještě za tmy jít do Stromovky nebo podnikat výlety na vrcholky kopců při západu slunce? Vidina zajímavé fotografie! Čím víc fotím, tím víc zjišťuji, že nic neumím a nic nevidím. Mám jen svůj, stejně jako každý, vlastní pohled. Jaký je to pohled? Je něčím zvláštní, může být pro někoho zajímavý? Takové postupné a dobrodružné uvědomování si sebe a vidění okolního světa. Jsem úplně na začátku? Nebo někde dál na nekonečné cestě? Nebo, jak se říká, samotná cesta je cíl?“   K dobré náladě vernisáže přispěla hudební skupina VESLA, se kterou si v závěru vernisáže zahrál na housle i multitalentovaný Tomáš Havlík. Oba výtvarníky přišli na výstavu podpořit nejen rodina a přátelé, ale i řada netolických občanů, kteří se s jejich dílem seznámili poprvé. Téměř stovka návštěvníků odcházela domů příjemně naladěná a spokojená.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist