Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Jaroslav Hais vystavuje v Zimní zahradě Podmanivou přírodu

 PRACHATICE - 11. ledna 2018 - 8:22 - Komorní galerie Zimní zahrada v Nové radnici na prachatickém Velkém náměstí hostí první letošní výstavu. Pod názvem Podmanivá příroda tu vystavuje své fotografie Jaroslav Hais.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

    www.dre-kon.cz

   Vernisáž ve středu 10. ledna v podvečer mu přišel zahájit starosta Prachatic Martin Malý a s ním i řada fotografových přátel. Výstava je otevřena už od 2.až do 30. ledna.

   Účastníky vernisáže přivítala vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu Městského úřadu Prachatice Jiřina Dolejšková. Připomněla, že komorní galerie Zimní zahrada, jejíž dramaturgický plán odbor vytváří a plánuje už na další tři roky, poskytuje své prostory výtvarníkům každý měsíc již od roku 2003, tedy letos patnáctý rok.

   Starosta města Martin Malý vyslovil potěšení nad tím, že zhruba po půl roce opět vystavuje v Zimní zahradě své snímky kolega Jaroslav Hais, který je civilním povoláním pracovníkem stavebního úřadu prachatické radnice, a zapáleným fotografem a cestovatelem. Starosta ocenil cílevědomé fotografování, které si osobně vyzkoušel, jako náročnou tvůrčí činnost, při které musí autor řešit množství úkolů a překonávat nejednu překážku. Proto si podle něho Jaroslav Hais zaslouží velké uznání.

   "Měl jsem několik tematických možností, ale nakonec jsem se rozhodl pro fotografie přírody. Vystavené snímky jsem vybíral možná z několika tisíc digitálních fotografií, které jsem pořídil asi za osm let," uvedl Jaroslav Hais. Jsou z přírody blízké, jižních Čech a Šumavy, i vzdálenější. Jsou tu i fotografie pořízené při mých cestách do zahraničí, například na Slovensko nebo do Polska. Venku jsem se snažil pořídit spíš snímky krajin a míst, které mi připomínala podobná místa u nás doma," dodal.

   Poté své hosty pozval autor - jak je jeho dobrým zvykem - ke komentované prohlídce vystavených fotografií. Při ní jsme se dozvěděli nejen kde a kdy byl snímek pořízen, ale i řadu dalších podrobností a myšlenkových pochodů autora, provázejících vznik fotografií. Jak jsme si všimli, někteří návštěvníci výstavy se natolik zajímali o zobrazená místa, že si je hledali na mapách ve svých mobilních telefonech.   

   Mimo jiné přišla řeč i na zajímavou rozhlednu na vrchu Děd u Berouna, postavené ve výšce 492 metrů nad mořem. Otevřena byla 17. září 1893 a stala se vůbec první rozhlednou, kterou vybudoval Klub českých turistů. "Takovou už dnes nikdo nevymyslí, takže k nám na stavební úřad asi taková stavba pro povolení nedorazí," dodal Jaroslav Hais s úsměvem.

Nahoře a dole: Rozhledna na Dědu. Foto Jaroslav Hais

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist