Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Volarská galerie hostí umělecký skvost: Rodinu Hafnerových

 VOLARY - 11. července 2017 - 8:00 - Nejvýznamnější výstavu za poslední dva roky zažívá nyní Volarská galerie. Uvedl to v sobotu 8. července Vít Pavlík, předseda Asociace jihočeských výtvarníků, ředitel ZUŠ Volary a radní města při otevření výstavy nazvané Umělecká rodina Hafnerových z Wallern.

 Text a foto: Ladislav Beran

    www.dre-kon.cz

   Galerie se spolu s informačním střediskem nachází v hotelu Bobík. Výstava potrvá do 25. srpna. Otevřena bude vždy od pondělí do pátku, od 8:30 do 17:00.   

   Hosty vernisáže byli okresní rada sousedního bavorského okresu Freyung-Grafenau Sebastian Gruber, starosta bavorského Perlesreuthu Manfred Eibl a starostka Volar Martina Pospíšilová.

   Výstava Franze, Leopolda, Adolfa a Herberta Hafnerových jejich předků i synů přináší do Volar nejen velmi zajímavé umění, ale jde zároveň o návrat rodu, který má hlubokou dějinnou tradici. Rodu, jehož předkové až do odsunu po roce 1946 žili, pracovali a malovali město Volary a okolí. Rod Hafnerových opustil Volary na dlouhých sedm desítek let.

   Výstava symbolizuje návrat na rodnou půdu a jde o velmi vstřícné přijetí zpět do našeho města. To potvrdila ve svém proslovu i starostka města Martina Pospíšilová, která zdůraznila souznění, spolupráci lidí a měst Volary a Wallern. "Nejdříve to byla spolupráce sportovní, kulturní a dnes je to spolupráce přeshraniční se vším, co to má přinášet a přináší. Já vám děkuji a vítejte zpět," uvedla starostka Volar Martina Pospíšilová.    Výstavu pochválil i starosta města Perlesreut Manfred Eibl, s nímž mají Volary vynikající spolupráci.

   Na závěr promluvil Herbert Hafner, který zejména poděkoval za vstřícné přijetí a připomenul, že ve Volarech již byl, ale vždy pracovně. "Hovořil jsem a jednal zejména s tehdejším starostou Svatoplukem Vokurkou a nyní již několik let jednám se starostkou Martinou Pospíšilovou. Vždy jde o setkání vstřícné a velmi přátelské. Jsem rád, že paní starostka dokázala navázat na cestu, kterou pan Vokurka začal, a že za jejího vedení radnice se Volary proměnily zpět v krásné město, které stojí za návštěvu," dodal na závěr.   Poděkování patří paní Sieglinde Kralikové z Lenory za překlad a Kateřině Pavlíkové za skvělé hudební podbarvení vernisáže.

   Jak vnímá tuto výstavu a v čem má zcela jiný podtext než ty předešlé, na to jsme se zeptali Víta Pavlíka. "Podle mne se jedná o jednu z nejvýznamnějších výstav v naší galerii vůbec. Obsahově jde o historicky významný počin, který má pochopitelně velký umělecký přesah. Není obvyklé, aby umělecké nadání přetrvávalo v jedné rodině celá staletí a zároveň dosahovalo tak vysoké uznané kvality. Ve Volarech Hafnerovi žili více než 350 let. Za tu dobu zanechali nesmazatelnou stopu v historii města, jak v řemeslné, tak umělecké rovině. Řadu obrazů a soch můžeme dodnes spatřit například ve volarském kostele," řekl nám Vít Pavlík.

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist