Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Ve Volarech vystavuje Zdeněk Harazin svou Cestu k abstrakci

 VOLARY - 15. března 2017 - 22:42 - Novou výstavu hostí Galerie Volary. V úterý 13. března tu byla slavnostní vernisáží otevřena pro veřejnost výstava obrazů malíře a grafika Zdeňka Harazina ze Zlivi, člena Asociace jihočeských výtvarníků. Jmenuje se Cesta k abstrakci a potrvá do 28. dubna.

 Text: Zdeněk Přibyl, foto: Zdeněk Přibyl a Ladislav Beran

    www.dre-kon.cz

   Hosty vernisáže, mezi kterými bylo i hodně mladých, přivítal předseda Asociace jihočeských výtvarníků a ředitel Základní umělecké školy ve Volarech Vít Pavlík. Nechyběla mezi nimi ani starostka Volar Martina Pospíšilová. O hudební úvod se postaral a několik svých vlastních skladeb - improvizací zahrál žák volarské ZUŠ a student vimperského gymnázia Martin Škvain.

   Výstavu svému otci zahájila dcera Sandra Harazinová, absolventka umělecké školy, aktivní výtvarnice a členka Asociace jihočeských výtvarníků.

   "Vystavené obrazy mého táty, který je členem AJV od roku 2004, jsou velké nejen svým formátem, ale i obsahem. Odpovídají plně výrokům Vasilije Kandinského, ruského malíře a výtvarného teoretika, o abstrakci jako neobvyklém, nefigurativním a čistém umění, které je řečí duše. Tyto zásady přetavil do své tvorby a následně prací i Zdeněk Harazin. Přeji mu, aby jeho cesta k abstrakci vedla dál se stejnými úspěchy a vám všem pěkné zážitky," uvedla Sandra Harazinová. 

   Přestože nás Vítek Pavlík s úsměvem upozornil, že autor toho mnoho nenamluví, podařilo se nám s ním pěkně, byť krátce pohovořit. "Jsem na začátku a jdu po ní už pár desítek let, prakticky od školních roků," odpověděl malíř Zdeněk Harazin na naši otázku, jak dlouho jde cestou k abstrakci a kam dospěl. Jeho předností je vnímavost a fantazie. "Všechno se mění. To, co jsem namaloval včera, bych dnes udělal zase jinak," řekl nám autor.

   Připomeňme si ještě, že Zdeněk Harazin (ročník 1957) je rodákem z Vimperka, žije a pracuje ve Zlivi. Studoval výtvarný obor Základní umělecké školy, dále soukromě u malíře a kritika Jiřího Zemana, a byl členem skupiny Radost. Zabývá se malbou, kresbou a současně i transcendentní tvorbou. "Má tvorba je určena a mířena k rozmluvě duše s člověkem a člověka s duší," uvádí ve svém blogu. Za autorem stojí od roku 1970 desítky a desítky výstav, převážně v jihočeských městech, účastní se salonů AJV, nechyběl ani při některých ročnících mezinárodní dílny Salve Prachatice v jedné řadě s mnoha významnými umělci.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist