Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Kapela TURBO od vavřínů ve Slavíku po znovuzrození v Plzni

 PRACHATICE - 14. listopadu 2016 - 15:22 - Minule jsme vám slíbili, že se při další příležitosti podíváme podrobněji do historie skupiny TURBO, která v pátek 2. prosince přijede do Prachatic a vystoupí od 20:00 v hotelu Park.     

 Text: Zdeněk Přibyl, foto web TURBO

    www.dre-kon.cz

   Připomeňme si základní fakta kapely, jak to pro nás udělal manažer hotelu Park Ivo Blažek. Kapela TURBO, která hraje 35 let, v osmdesátých letech vévodila domácímu pompéznímu rocku. Pyšní se například bronzovým Slavíkem z roku 1985 za písničku Chtěl jsem mít . A taky zlatou a platinovou "plackou" DVD z nedávné doby. V druhé polovině letošního září si TURBO zahrálo v pražské Lucerně jako speciální host legendární britské glamrockové kapely Slade, která, jak uvidíme, hraje důležitou roli v životě TURBA.

   Nu a kde jinde bychom našli víc dalších, ověřených podrobností, než na oficiálním webu skupiny TURBO na síti. Dozvěděli jsme se tam že textař a manažer Láďa Vostárek se začal v myšlenkách zabývat projektem na svou samostatnou kapelu už v roce 1980. Věděl, že by měla být pop-rocková a měla by dobře zvládat jak muzikantské řemeslo, tak také nabídnout lidem pořádnou show.

   Jeho tehdejší působení v Katapultu, kde se stále víc prosazovala individualita Oldy Říhy, se chýlilo pomalu ke konci. Prostě Láďa cítil, že se blíží čas bouchnout do stolu a takříkajíc udělat se pro sebe. Spojence s podobným nadšením pro svůj nápad našel v Jiřím Vondráčkovi. Dalším muzikantům,  Richardu Kybicovi a Jirkovi Langovi, to zase lidsky i umělecky skřípalo v Bumerangu.

   Takže na startu roku 1981 tu byla sestava: Jirka Vondráček – basa, zpěv, lídr kapely, Richard Kybic – kytary, příležitostný zpěv, Jirka Lang – bicí, show v pozadí, nahrávač na Vondráčkovy smeče, Ladislav Vostárek – textař, manažer. Chyběl klávesák. V polovině roku ale už kapela vyjíždí kompletní s klávesistou Láďou Rýdlem. Koncerty mají úspěch a - proč to nenapsat - TURBO začíná oslovovat i dosavadní fanoušky Bumerangu a Katapultu...

   Každý další rok přináší změny, úspěchy i pády. V roce 1983 Láďu Rýdla střídá Martin Laul. Rok 1985: Píseň Chtěl jsem mít se stává megahitem a vynáší (málem bychom řekli - katapultuje) TURBO na úžasné 3. místo ve Slavíku! Nu a teď to trochu - jak říkají filmaři - střihneme.

   Zvláštní byl pro kapelu rok 1989. Taky památný, ale asi trochu jinak. Nejdřív generální stávka, pak měli lidi jiné starosti, než chodit na bigbít, a hlavně - samotným muzikantům se otevírají nové, netušené možnosti. Z koncertního vystupování se stává bídně placená řehole. A TURBO není výjimkou. Richard otevírá svůj velkoobchod s hračkami, Martin Laul dělá do realit, Jirka Lang hraje v Německu a pracuje v televizi ZDF, na muziku nezbývá místo. Turbo v létě 1990 končí...

   V roce 1998 se už začínají mnohé slavné kapely a zpěváci osmdesátých let vracet. Pro TURBO přichází chvíle jeho znovuzrození o rok později. Skupina re-startuje v roce 1999 na velkém koncertu v Plzni na Lochotíně spolu se Slade(!) a Uriah Heep. I vzhledem k tomu, že koncertní repertoár se skládá s těch největších "fláků" z historie kapely, je úspěch obrovský.

     Brzy na to se rozhoupalo k činu další vydavatelství, Monitor, který vydává taneční verze největších hitů Turbo 2000. Toto dílo je v kapele nazýváno po domácku "disko-sračky", ale každopádně pomůže TURBO objevit mnoha teenegerům a prodá se ho 25 000 kousků. Kapele se ozývají i televize, Nova a Prima ji zařazují do svých talk-show i zábavných pořadů. Koncerty se musí odmítat, tolik pátků a sobot prostě v kalendáři není.

   Jaké budou ty další roky novodobé éry? O tom příště. Proto tuto chvíli musí stačit, že nám vydržela!

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist