Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 OBRAZEM: Dolní brána zahájila Vizitu, oslavu dílny SALVE 

 PRACHATICE - 10. října 2016 - 9:40 - Pod názvem Vizita byla v Galerii Dolní brána otevřena ve středu 5. října unikátní výstava. Představuje to nejlepší z mezinárodní malířské tvorby v rámci dvanácti ročníků workshopu SALVE Prachatice v letech 2005 až 2016.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

    www.dre-kon.cz

   Výstava, kterou připravilo Město Prachatice, odbor kultury, školství a cestovního ruchu, spolu s galerií Kulturních a informačních služeb města, potrvá do 29. října.

   Účastníky vernisáže přivítala Jiřina Dolejšková pověřená vedením odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice. "SALVE je už jasný identifikační kód Prachatic. Právě prostřednictvím takových působivých výstav k nám přichází celý svět, aby nám připomněl, že i náš život je pohádkový příběh stvořený v podobě výtvarného projevu. Malování je řeč života, a ta tady promlouvá k lidem z živých malířských pláten," vyslovila uznání tvůrcům SALVE Prachatice Jiřina Dolejšková.   O úvodní hudební vystoupení se postaral žesťový soubor Základní umělecké školy v Prachaticích pod uměleckým vedením Stanislava Doule. Souhrnnou výstavu vybraných prací z dílny SALVE, zčásti známých veřejnosti dosud z dílčích vernisáží v jednotlivých ročnících, uvedl zasvěceným slovem radní Města Prachatic pro kulturu, aktivní výtvarník Václav Kuneš.  

   "Výtvarná sympózia, workshopy, či tvůrčí setkání, jsou přitažlivým  jevem naší i světové umělecké scény. Dvanáct dosavadních ročníků SALVE v Prachaticích je však malým zázrakem, s exkluzivní známkou reprezentace našeho města i  účastníků v Evropě prostřednictvím řady realizovaných výstav," uvedl Václav Kuneš, který stál spolu s dalšími u zrodu SALVE Prachatice.

   Podle jeho slov bylo už samotné sestavování výstavy v obou patrech galerie Dolní brána příjemným dobrodružstvím, neboť obrazy spolu vzájemně komunikují, a tomu bylo třeba naslouchat. 

   Občané i návštěvníci města tady mají nyní možnost navštívit soubornou výstavu 60 obrazů od 47 autorů z deseti evropských zemí. Je to unikátní příležitost prohlédnout si a procítit podstatnou část výtvarných děl, se kterými radnice šíří dobré jméno Prachatic, dílny SALVE i jednotlivých umělců po mnoha evropských městech. Stejně jako na těchto výstavách doprovází i v Prachaticích vystavené obrazy soubor emotivních fotografií Prachatic.

   Setkání tvůrců SALVE bylo pokaždé profilováno tématy vztahujícími se k historickému městu Prachatice. Konkrétně to byla témata Renesanční Prachatice a jejich historie, Příroda Prachatic a regionu, a dále významná výročí Zlaté stezky, Jana Nepomuka Neumanna a Mistra Jana Husa.

   "Každý obraz má  svůj vlastní příběh, formu, dotýkající se lyricko abstraktního, expresivního či realistického pojetí malířské tvorby. Zbylo jen nemnoho výtvarných cest, které snad tvůrci v rámci SALVE zatím nevyzkoušeli. Přes pestrost světa evropských tvůrců a technik vznikla výtvarně i logicky  ucelená expozice, která je výzvou ke komunikaci, tak důležité v dnešní době evropského společenství. Výtvarné umění je hodnota, která  přetrvává. To přeji i všem dalším setkáním umělců v Prachaticích," zakončil své vystoupení Václav Kuneš. 

   Na závěr poděkovala Jiřina Dolejšková za vystoupení mladým hudebníků ze Základní umělecké školy v Prachaticích. Ocenila rovněž vzájemnou spolupráci této školy s prachatickou radnicí při kultivování kulturního života jak ve městě, tak i v partnerských městech Prachatic v zahraničí.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist