Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 OBRAZEM: Co s tím strdím? Včelařství, voskařství, perníkářství

 PRACHATICE - 7. října 2016 - 9:47 - Když praotec Čech vystoupil na horu Říp a rozhlédl se po okolní krajině, k svému uspokojení spatřil zemi zaslíbenou – zemi "mlékem a strdím oplývající". Spojení mléka a strdí jako výraz nejvyššího blahobytu přejali staří čeští kronikáři ze starověké literatury. Víte ale, co že to to pověstné strdí je?

 Text: Petra Richterová, Prachatické muzeum

 Foto: Tomáš Přibyl, PRACHATICKOnews.cz

    www.dre-kon.cz

   Na výstavě Prachatického muzea Co s tím strdím? se dozvíte nejen to, kdo strdí vyráběl, ale také to, k čemu bylo dobré. Jistě již tušíte, že to vše nějakým způsobem souvisí se včelařstvím, voskařstvím nebo perníkářstvím. A pokud si chcete prohloubit znalosti o minulosti těchto oborů lidské činnosti, pak je pro vás výstava Prachatického muzea to pravé. Začala tento týden a potrvá do konce roku.

Vlevo nový ředitel Prachatické muzea Petr Berkovský a autorka výstavy Petra Richterová.

   V části zaměřené na včelařství se můžete seznámit se životem včely a s tím, jak úchvatné dílo vytváří. Představí se také artefakty odkazující na starší i novější způsoby včelaření a stranou nezůstane ani historie prachatického včelařského spolku. Vždyť český včelařský spolek oslaví v příštím roce 95 let svého působení v Prachaticích.

   Pojmy jako táfle, hůlky, konfekty, marcipány nebo drůbeřka vám napoví, jak rozmanitá byla perníkářská produkce. Seznámíte se s ní prostřednictvím podmanivé krásy starých vyřezávaných forem. Stranou ale nezůstanou ani novější obrysové formy a výrobky z nich. A pokud budete chtít poznat některé prachatické perníkáře i jménem, máte jedinečnou příležitost.

    Jedno jméno ostatně můžeme prozradit hned – Josef Allesch, perníkář a především voskař, jehož pozůstalost se budoucím generacím zachovala právě díky Prachatickému muzeu. Propojení perníkářského a voskařského řemesla nebylo v minulosti žádnou výjimkou. Voskařům je ale věnována samostatná část výstavy.Do jejich produkce nemusely zdaleka spadat pouze svíčky nebo voskové obětinky. Vosk byl až do vynálezu umělých hmot nejšířeji použitelnou tvárnou hmotou, kterou využívali i mnozí voskaři – specialisté. Někteří se zaměřovali jen na úzkou, až uměleckou produkci, a také s ní se budete moci na výstavě seznámit.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist