Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 "Fotograf musel muziku cítit a také znát gesta hudebníků..."

  PRACHATICE - 20. září 2016 - 8:53 - Před nadcházejícím koncertem legendární skupiny KATAPULT, který se uskuteční v sobotu 12. listopadu (nový termín - pozn. redakce) od 20:00 v hotelu Park v Prachaticích, jsme o rozhovor požádali Václava Malinu. Muže, který vládne slovem, obrazem i zvukem, jsme zpovídali hlavně jako fotografa rockových zpěváckých legend. I Katapultu.

 Ptal se: Zdeněk Přibyl, fotografie poskytl Václav Malina

    www.dre-kon.cz

Mohl by ses našim čtenářům představit?

Prachatický rodák, Jihočech. Čech. Redaktor, od roku 2004 Českého rozhlasu, s koníčky, ke kterým patří muzika, hlavně rocková. Více o mně na stránkách Českého rozhlasu nebo www.malini.cz.Jak ses dostal k fotografování rockových a dalších koncertů a muzikantů?

Fotografování mě bavilo a rocková muzika taky. Skloubil jsem tedy obě záliby. Kdeže by mě tenkrát napadlo, že budu fotit i na koncertech legendárních českých a světových kapel. Jako teenager jsem je poslouchal z kazeťáku a pak se ocital přímo ve vírech rockového dění. Sledoval jsem muzikanty na pódiích a jako novinář je taky zpovídal. Vznikaly rozhovory, o které jsem se dělil se čtenáři různých médií. Zhruba do přelomu tisíciletí. Dnes jsou fotek plné sociální sítě, informací taky. Jen člověk neví, co je pravda, co výmysly a fotomontáže.Máš některé fotky z koncertů radši než jiné? A jaké? A proč?

Mám rád hlavně fotky, které se povedly (smích). Bohužel jsou na nich taky ti, kteří už paří v rockovém nebi. Takové snímky si občas prohlížím déle než ostatní. Podobně to mám s fotoportréty osobností, které mi bylo ctí potkat a povídat si s nimi.Dřív jsi tyhle snímky publikoval v novinách a vystavoval, kde je možné vidět je dnes?

Převážně v krabicích. Aby je bylo možné zase vidět na nějaké výstavě, mohl by se ozvat nějaký galerista. To je docela dobrý nápad v digitální době připomenout časy, kdy fotograf musel muziku cítit, znát gesta hudebníků, počkat si na ně. A ne vyrazit na koncert s mobilem nebo s mnohagigovou paměťovou kartou v aparátu a mastit jeden snímek za druhým.Zpovídal jsi muzikanty také do svých knížek?

Některé ano, ale v knížkách o slavných jihočeských rodácích se ortodoxní rockeři neobjevili. Snad kromě Petra Muka, který začínal jako revoltující punker, a Hanky Křížkové, někdejší zpěvačky bigbítové kapely Rotor ze Strakonic. Z muzikantů se v trilogii Všechny cesty vedou na jih objevili Marta Kubišová, Pavel Šporcl, Ivo Jahelka, Pavel Žalman Lohonka nebo Robert Křesťan. V příští knize ale určitě nezapomenu na rockerky. V té bude například povídání s Vendulou Kašpárkovou, kterou v našem kraji známe z působení v milevském Fantomu a pak ze skupiny Stromboli.Předpokládám, že jsi fotil - a ne jednou - muzikanty ze skupiny KATAPULT. Máš z toho jistě pár pěkných zážitků neboli veselých příhod z fotografování. Rozděl se o ně, prosím, s námi...

Rozdělím se s krátkou story, jak jsme s Oldou Říhou prohlíželi fotografie z koncertů Katapultu a on najednou vykřikl: Tu chci! Vezl jsem mu pak zvětšeninu do Prahy autobusem, osobně mu ji předal a vyměnil ji za dvojalbum největších hitů Katapultu. Byl to portrét, kde mu po tvářích stéká pot, ale zároveň z něj sálá neuvěřitelná energie a bigbítové nadšení. To na něm uvidíme brzy i v Prachaticích. Mimochodem, poprvé jsem se s motorem i řídící jednotkou Katapultu potkal jako student gymnázia na čundru v Sušici. Což je vlastně nedávno (smích)...

Co řekneš Oldovi Říhovi, frontmanovi a duši Katapultu, na koncertu v prachatické "Veteši"?

Dobrý večer, pane Řího. To je dobře, že jste tady. Ať žije rock´n´roll!

Můžeš nám, prosím, poskytnout několik svých fotek?

T
ímhle rozhovorem jsi mě donutil prohledat archiv a dívejte se a slyšte na www.malini.cz, co jsem objevil. Hledal jsem a našel i nějaké rarity, například Oldu Říhu na tenise - na jednom snímku je s bývalým tenisovým rozhodčím a příležitostným hercem Antonínem Bubeníkem, na dalším hrajou s "Dědkem" Šindelářem před dvojicí bubeníků. Největší perličkou ale je rozhovor s OŘ z roku 2008, který jsem zavěsil na www.malini.cz.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist