Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Galerie Dolní brána uvádí stále živé dílo Josefa Sahuly

 PRACHATICE - 4. července 2016 - 8:59 - Deset let uplynulo od chvíle, kdy do malířského nebe odešel skromný tvůrčí génius, akademický malíř Josef Sahula. Jeho dílo na zemi je stále živé. Připomíná nám to aktuálně Galerie Dolní brána v Prachaticích, kde byl slavnostní vernisáží v minulém týdnu zpřístupněn veřejnosti výběr z díla Josefa Sahuly (1918 - 2006). Výstava potrvá do 31. srpna.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

    www.dre-kon.cz

   Hosty vernisáže uvítal galerista z Dolní brány Miroslav Špaček. O hudební úvod se postarala houslistka Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích Lili Červinková. Střídala se s Marií Myšákovu, která s citem přednášela verše. Zasvěceného úvodního slova k výstavě se ujala ředitelka Městského muzea a galerie Vodňany Jitka Velková.

   Šťastným dnem se pro Prachatice stal ten, kdy sem přišel malíř a pedagog Josef Sahula. Ten se zde zamiloval hned třikrát. Do krásného renesančního centra města, kam vstoupil Dolní branou, do kopcovité, předšumavské krajiny podobné Orlickým horám, odkud přišel, a dotřetice do své životní lásky, s kterou založil rodinu a prožil svůj život, uvedla Jitka Velková.   

   Vystavené obrazy, které zapůjčila malířova rodina, představují Josefa Sahulu převážně jako krajináře ve všech ročních obdobích. Snad jen s trochu větším důrazem na jaro v sadech a za humny vesnic, které tak rád maloval. Jak zdůraznila Jitka Velková, jeho krajiny byly vždycky krajinami pro lidi. 

   Působivé jsou i obrazy dnes již zmizelých zákoutí Prachatic, stejně jako litografie s městskými vedutami, které vždy byly autorovým mistrovským dílem. Nechybějí však ani malířova zátiší s ovocem či hudebním motivem a stále okouzlující jsou jeho půvabné kytice. Bylo jen symbolické, že organizátoři vyzdobili výstavní prostory galerie kyticemi živých polních květů.

   Opomenut nezůstal při vernisáži ani vlídný přístup Josefa Sahuly k malířům ze záliby, kterým rád radil a pomáhal. S citem a ze srdce, tak,  jako dělal všechno. A samozřejmě s důsledností především k sobě samému. Byl to člověk, kterého jste si prostě museli vážit. A tento pocit v těch, kteří ho znali, trvá dál. 

   Galerista Miroslav Špaček vzpomněl v závěru vernisáže ještě jedno výročí. Letos je tomu právě třicet jeden rok od rekonstrukce Dolní brány na galerii umění. Otevírala se v roce 1985 právě výstavou obrazů malíře Josefa Sahuly. Prachatičany milovaný malíř se sem během času vrátil ještě šestkrát. Veřejnost tu od otevření galerie shlédla na 270 výstav, řekl galerista Miroslav Špaček. 

   V Galerii Dolní brána je otevřeno od úterý do pátku od 10:00 do 12:30 a od 13:00 do 17:00, v sobotu a v neděli od 9:00 do 15:00. V případě potřeby se do galerie dovoláte na telefonní číslo 388 318 612.    

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist