Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 OBRAZEM: Fotograf Zdeněk Přibyl vystavuje černobílé skvosty

 PRACHATICE - 6. června 2016 - 8:14 - Nejzkušenější fotograf našeho regionu a novinářsko-fotografická legenda Prachaticka Zdeněk Přibyl vystavil v Zimní zahradě Staré radnice černobílé skvosty ze svých archivů z doby, kdy studoval soukromě výtvarnou fotografii v 70. letech v Brně. Výstava, jaká už se málo vidí, potrvá do 29. června.

 Text a foto: Tomáš Přibyl

    www.dre-kon.cz

   Fotografie z doby, kdy výtvarná technika byla ještě výtvarná technika a hledal se obsah snímků, který má co říct a může mít pro člověka smysl, donutí návštěvníky v naší době plné samoúčelnosti se zastavit a podívat se. Snímkům také nechybí energie mládí - Zdeněk Přibyl jich většinu nafotil v době, kdy mu bylo pětadvacet let a před tím, než se začal věnovat hlavně zpravodajské fotografii v novinách. 

   Výstava vznikla v podstatě na přání přátel a rodiny. "Podařilo se jim vrátit mně zpátky v čase o nějakých čtyřicet let, kdy jsem s fotografickou tvorbou vážně začínal. Ne že bych o tolik omládl a bylo mi opět kolem pětadvaceti, ale vrátil jsem se duchu do té doby, a to bylo inspirující," řekl Zdeněk Přibyl. 

   Výstava má i zajímavý technický aspekt. Dvě třetiny snímků jsou originály nazvětšované v temné komoře před zhruba čtyřiceti lety a tehdejší fotografický papír tu tak ukazuje svou kvalitu a výdrž.

   Snímky většinou vznikaly při studiu Školy výtvarné fotografie při Střední průmyslové škole grafické v Brně, kterou autor absolvoval v roce 1978. "Špičkoví moravští a evropští fotografové a pedagogové jako K. O. Hrubý, Jaroslav Vávra či Milan Borovička nás vedli po tři roky, dva černobílé a jeden barevný, skutečně jako ve škole. Střídaly se předměty, od fotografie krajiny, přes portréty, speciální techniky, zátiší až třeba po reklamu. Byla to výborná škola tvořivosti," doplnil Zdeněk Přibyl a dodal: "Při příležitosti této výstavy bych chtěl poděkovat svým spolužákům z brněnské školy, prachatickým fotografům Janu a Václavu Vachtovým, od kterých jsem se hodně naučil. Můj dík patří i Marii Halounkové, pracovnici někdejšího Okresního kulturního střediska, která měla nás amatérské fotografy v Prachaticích na starosti a vždy nám pomáhala."

   Jedním z lidí, kteří autora k výstavě inspirovali, je i MUDr. Josef Stern - pravidelný návštěvník výstav v Prachaticích. "Chtěl jsem vidět, co tvořil Zdeněk Přibyl při svých začátcích, kdy se podle svých slov inspiroval pracemi špičkového českého fotografa Tarase Kuščynského. Ale vůbec jsem netušil, co přijde. Vystavená kolekce černobílých snímků mně doslova ohromila. Zaujalo mně, jaká z nich čiší energie autora, a také obrovská šíře motivů, které tvořivě zpracoval. Napadá mně, jak by se fotografické umění Zdeňka Přibyla vyvíjelo, kdyby zůstal u výtvarné fotografie a nepřeorientoval se postupně na novinářskou práci. Možná by jeho rodina nějaký čas neměla ani na mléko, ale určitě by to stálo zato..." řekl.

   Výstavu zahajovalo trio - místostarosta Jan Klimeš, radní a výtvarník Václav Kuneš a Jiřina Dolejšková, která vede odbor kultury, školství a cestovního ruchu radnice. "Posoudit a ocenit výtvarné kvality vystavených černobílých fotografií Zdeňka Přibyla dovedou lépe než já odborníci. Co ale mohu s určitostí říci je to, že fotograf Zdeněk Přibyl a Prachatice patří neodmyslitelně k sobě," řekl Jan Klimeš. "Chtěl bych velmi ocenit na výstavě, kterou právě zahajujeme, zejména vysokou úroveň jeho fotografických zátiší. To je totiž obor, ve kterém se nejlépe projevuje autorova duše, jeho vidění a přístup k tvorbě," doplnil ho Václav Kuneš.

   Jiřina Dolejšková také připomněla, čemu se autor věnuje v současnosti s městem. "Spolupracujeme s ním nejen při fotodokumentaci městských akcí, ale především při prezentaci Prachatic na různých místech Evropy. Od Prahy, přes Vídeň, francouzské Pont du Château až po Florencii postupně představuje naše město kolekci vybraných prací z deseti ročníků mezinárodního výtvarného workshopu Salve Prachatice, a výstavy doprovázejí emotivní fotografie Prachatic z tvůrčí dílny Zdeňka Přibyla."

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist