Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Krajiny svého srdce vystavuje Josef Zikmund v Dolní bráně

 PRACHATICE - 7. května 2016 - 9:14 - Na výstavu akvarelů, pastelů a obrazů malíře Josefa Zikmunda nazvanou Krajiny mého srdce nás pozval galerista Dolní brány v Prachaticích Miroslav Špaček. Už tím nám udělal radost, protože téměř devadesátiletého výsostného krajináře známe a obdivujeme v redakci doslova desítky let. Na vernisáž ho doprovodila jeho manželka.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

    www.dre-kon.cz

   Zklamáni jsme proto spolu s vernisážovými hosty nebyli ani tentokrát. A potěšil nás i doktor Dušan Sedláček, který se ujal zahájení výstavy. Ta potrvá v Galerii Dolní brána do 27. května.

   Josef Zikmund, ročník 1927, se narodil v Běhánkách u Teplic v severních Čechách. Zájem o kreslení a malování měl a výtvarný talent projevoval od školních let. Kreslil podle předloh, reprodukcí a okolní přírody. Neměl to však v životě lehké. Měšťanskou školu dokončil v roce 1941, české vysoké školy by tehdy uzavřeny, dnešní výtvarné školy, jako jsou základní školy umění, neexistovaly. Vyučil se tedy pekařem u svého otce, absolvoval mistrovskou pekařskou školou, šel na vojnu, a pak, ve 25 letech, bylo už pozdě jít studovat, protože musel život sebe i rodinu.

   Spojí-li se však touha a vytrvalost, talent se prosadí. Bylo tomu tak i u Josefa Zikmunda, který se začal učit soukromně a při práci malířem. Nejprve kreslení a malování u akademického malíře F. Petříčka v Ústí nad Labem. V letech 1956 - 1965 absolvoval soukromé studium malířství a kreslení u akademického malíře Františka Patočky v Liberci. Současně byl členem malířského kroužku Domu kultury v Ústí n. Labem, který vedl akademický malíř L. Lapáček. Pilně také jezdil na plenéry. 

   Výtvarný zájem Josefa Zikmunda se spojil s jeho pracovním zájem ve chvíli, kdy se stal jevištním výtvarníkem v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. Ve stejné profesi pokračoval i v Českých Budějovicích, do jejichž blízkosti, do Nedabyle, se přestěhoval v roce 1981. Na jihu Čech se stal členem výtvarného studia VISART, které vedli střídavě akademičtí malíři Václav Boukal a Miroslav Konrád.

   Každý výtvarník má svůj vlastní názor, podle kterého tvoří a žije. Josef Zikmund o sobě jednou řekl: "Miluji krajinu v každé roční době, nejvíce však v předjaří, kdy se příroda probouzí ze zimního spánku do nového života. Okouzlila mě krajina Novohradských hor a Šumavy, stejně jako krajina v Podkrkonoší a na Lomnicku. V akvarelech a pastelech se snažím  vyjádřit své pocity a myšlenky, které ve mně krajina zanechala. Malování v plenéru, kde používám převážně barev olejových, mě velmi obohacuje."

   "Vážím si toho, že Josef Zikmund se stal malířem krajinářem a zůstal u tohoto žánru po celou dobu své výtvarné činnosti. Nikdy nepřevlékal svůj výtvarný kabát a jeho cesta měla vždy krajinářskou tendenci," zdůraznil na vernisáži doktor Dušan Sedláček a dodal: "Zikmundova tvorba - to je cesta realistického ztvárňování krajiny v mnoha podobách. Jeho malířská tvorba je pohlazením oka i duše. Svým obsahem i malířskými prostředky je velmi blízká cítění současného vnímavého diváka."

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist