Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 OBRAZEM: Rám pro pavoučí síť zněl prachatickou čajovnou

 PRACHATICE - 18. dubna 2016 - 8:53 - Novinář a básník Radek Štěpánek představil v prachatické čajovně svou novou sbírku básní nazvanou Rám pro pavoučí síť. Letos třicetiletému autorovi vyšla v nakladatelství Dobrý důvod, které sídlí v Telči. Autorkou ilustrací je básnířka a výtvarnice Tereza Bínová.

 Text a foto: Tomáš Přibyl

    www.dre-kon.cz

   Radek Štěpánek je prachatický rodák, ale žije v Netolicích. Napsal a vydal už dvě sbírky Soudný potok (2010) a Krajky Pagu (2013) a také bibliografii Přelet moře nad Bezdrevím (2012). Na tu právě nová sbírka navazuje. "I Rám pro pavoučí síť jsme k vydání začali loni připravovat jako bibliofilii. Je ale dobře, že jsme z tohoto směru nakonec ustoupili a knížka se tak bude moci dostat k většímu počtu lidí. Výpravou přitom podle mě zůstává výjimečná," řekl Radek Štěpánek. Sbírka se dočkala nákladu dvou set kusů, prodávají ji menší knihkupectví a distribuuje ji i www.kosmas.cz.

   Radek Štěpánek v nové sbírce potvrzuje zájem o přírodní motivy. Vypovídají o tom už první verše:

Začíná povodeň

šneci kotví své domky

v korunách stromů

   "Člověk se tu nejčastěji objevuje jako pouhý pozorovatel, který skrze vnímání okolí modeluje svůj vnitřní svět. Za určitých okolností ale dokáže vniknout do děje, vyruší vrabce při koupeli nebo se může stát i rámem pro pavoučí síť," řekl. 

   Básně mají často jen několik veršů a v tomto směru autor přiznává inspiraci poezií dálného východu, kterou ale používá k tomu, aby čtenáře vzal na jihočeské louky nebo k místním řekám a rybníkům. Značně ho v tom ovlivňuje i jeho vášeň pro rybaření. "Sbírku jsem dával dohromady několik let, protože píšu i jinou, méně průzračnou poezii. Tohle vlastně ani nejsou moje básně, já jsem jen zaznamenal to, co jsem viděl při svém pobývání v přírodě. Každý text má své přesné místo a okolnosti vzniku, které se mi vždy vybaví, když si ho čtu. Doufám ale, že si je čtenáři dokáží spojit s vlastními místy, které mají rádi, a chvílemi, na které vzpomínají," přeje si Radek Štěpánek.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist