Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Galerie Slunečná nově hostí fotografie Jiřího Plachého

 SLUNEČNÁ - 16. března 2016 - 8:14 - Novou výstavu přivítala Galerie Slunečná na stejnojmenné biofarmě u Želnavy v neděli 13. března. Snímky na téma Šumavská meditace II. se tu představuje fotograf Jiří Plachý. Jeho obrazové imprese Šumavy, které se jako své srdeční záležitosti naplno věnuje posledních několik let, si v galerii podpořené Grantovým programem Jihočeského kraje mohou návštěvníci prohlédnout až do 10. června.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl  

    www.dre-kon.cz

   Vernisáž zahájil Harry Farkas, který se tu stará o výstavy. Poděkoval majiteli galerie a biofarmy Pavlovi Štěpánkovi za výstavní příležitosti, které zde poskytuje umělcům s důrazem na výtvarnou fotografii i další umělecké obory. O hudební rámec se postaralo saxofonové kvarteto Základní umělecké školy Volary, které připravuje Kateřina Pavlíková. Jsou ve svém oboru mistři České republiky, řekl o mladých muzikantech spisovatel Roman Kozák z Volar, který výstavu uváděl. Poté pohovořil zevrubně o autorovi vystavených snímků.

   Jiří Plachý, nositel prestižního titulu ASČF (Autor Svazu českých fotografů), fotografuje od 60. let minulého století. Je absolventem Školy výtvarné fotografie SČF při Střední průmyslové škole grafické v Brně. Z jeho zájmu o jihočeskou krajinu se zrodila nejprve řada volných cyklů o Vltavě či jihočeských rašeliništích. Krajinu v hledáčku jeho pozornosti načas sice vystřídal výtvarně čistý cyklus fotografií detailů obyčejných věcí zvaný Asociace, ale ke krajině se autor znovu vrací.

   Poslední čtyři roky se Jiří Plachý věnuje intenzivně fotografování Šumavy, která se mu, konkrétně ve Volarech, stala už také domovem. A právě z tohoto období je většina fotografií vystavených nyní v Galerii Slunečná. Návštěvníci tu najdou většinou v celcích snímanou Šumavu zádumčivou, zahalenou závojem mlhy ve které dusají téměř neviditelní koně, nebo právě vycházející či zapadající slunce probarvuje krajinu od obzoru po keře a stromy v popředí. A to často ve vzácných koutech Šumavy, kam není obyčejnému smrtelníkovi dopřáno vstoupit. Ale díky Jiřímu Plachému o tento zážitek nepřijdeme.

   Dovolte autorovi těchto řádků i několik slov o místě, kde se Galerie Slunečná a biofarma Slunečná nacházejí. Tento kus Šumavy zahalený právě zvláštním světlem padl kdysi do oka úspěšnému fotografovi Pavlovi Štěpánkovi, rodákovi z Ostravy, vystudovanému inženýrovi fotografie v německém Kolíně nad Rýnem, když se vracel z fotografické výpravy přes Rakousko. Místo s tehdy rozpadlým teletníkem na svažité šumavské stráni ho zaujalo natolik, že se tady, na česko - německo - rakouském pomezí, usadil.

   Spolu se špičkovou biofarmou podle evropských pravidel, jejíž produkty jsou vyhlášené široko daleko, a vyhledávaným pensionem, tu Pavel Štěpánek vybudoval a od roku 2011 zkušebně a poslední tři roky pravidelně provozuje i Galerii Slunečná. 

   Je to experimentální výstavní prostor propojený s historickými prvky místa i překrásnou okolní krajinou. Kromě stálé celoroční galerie v prvním patře rekonstruovaného domu tu najdeme i sezónní galerii, fungující od jara do podzimu v rekonstruované ovčí stáji. Teď právě slouží ještě ovcím a kozám. Ale jakmile se zazelená první tráva, zvířata vyrazí ven a prostor se změní opět na galerii. 

   Kouzelné místo i kouzelní lidé z různých koutů Šumavy i Podlesí, kteří se tu potkávají. Nad citlivým a osvěžujícím uměním a třeba i u pekáče pečeného jehněčího s brambory ve slupce či dobrým chlebem. Jako minulou neděli...

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist