Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: V muzeu loutky to nejlepší od malíře Františka Tichého

 PRACHATICE - 2. března 2016 - 15:14 - V prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu, které je oddělením Národního muzea v Praze, byla ve čtvrtek 25. února otevřena nová výstava. V podkrovní galerii objektu vystavuje muzeum to nejlepší z prací malíře cirkusových emocí z přelomu 19. a 20. století Františka Tichého. Výstava ze sbírek Roudnické galerie nazvaná Svět, který se směje, potrvá do 22. května. Otevřena je od úterka do neděle, od 9:00 do 17:00.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

    www.dre-kon.cz

   Zahájení se ujal spolutvůrce prachatického Muzea české loutky a cirkusu Hanuš Jordan z pražského Národního muzea. Označil novou výstavu za další splněný sen otců muzea loutky a cirkusu, kteří si vždy silně přáli vystavovat zde nejlepší díla oslavující cirkusové umění. Pěvecky vernisáž zarámovala skupina děvčat ze Střední pedagogické školy pod vedením Martiny Pivoňkové.

   Výstava přináší ucelený a dosud nejúplnější soubor prací výtvarníka Františka Tichého, uhranutého cirkusem, klauny a kolombínami, akrobaty a kouzelníky. Je sestavena ze sbírek Východočeské galerie Pardubice a Galerie výtvarného umění Roudnice nad Labem. Představuje veřejnosti nejen známá a publikovaná výtvarná díla, ale také objevné momentky ze zákulisí cirkusů, z vrcholných čísel kouzelníků i nečekané pohledy na cirkusová šapitó. K tomu patří i působivý malířův autoportrét s klaunskými prvky.

  "Ve výtvarných dílech Františka Tichého můžeme spatřit objevný pohled na lesk, smutek i osamění cirkusového umění," uvedla kurátorka výstavy a zástupkyně ředitelky Východočeské galerie v Pardubicích Vanda Skálová.

   Poutavým způsobem seznámila přítomné se životem a dílem Františka Tichého, od jeho prvotního očarování světem cirkusů a varieté jako mladíka, přes jeho umělecky plodný pobyt a přátelství s umělci Janem Zrzavým či Bohuslavem Martinů v Paříži, spolupráci s fotografem Janem Sudkem, návrat do Prahy, tvorbu po druhé světové válce, kdy se znovu vracel k pařížským cirkusovým tématům, a smutný závěr života nikým neovlivněného, originálního výtvarníka, věrného jen sobě.

 

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist