Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 OBRAZEM: František Domin foto a Milan Doubrava sochy v GDB

 PRACHATICE - 8. října 2015 - 9:13 - Vernisáží v pondělí 5. října byla v přítomnosti starosty Prachatic Martina Malého a radního pro kulturu Václava Kuneše slavnostně zahájena v Galerii Dolní brána (GDB) výstava soch Milana Doubravy a fotografií Františka Domina, ke kterému se přidal syn Dominik. Po strhujících úvodním hudebním vystoupení a recitaci veršů Lawrence Ferlinghettiho promluvila o umělcích kurátorka výstav Prácheňského muzea v Písku Irena Mašíková Konštantová. Výstava potrvá do 30. října.

 Text: Irena Mašíková Konštantová, foto Zdeněk Přibyl

    www.dre-kon.cz

RANTIŠEK DOMIN

František Domin se narodil v Písku a prožil zde své mládí. Přes 30 žil let u Tichého oceánu v USA, konkrétně v San Franciscu. Ke svému rodnému městu nikdy neztratil vztah, i když jej vyměnil za dobrodružný a toulavý život se střídavým zaměstnáním v dalších městech - Českých Budějovicích, Frymburku, Praze, posléze Madridu, San Diegu, Los Angeles a San Franciscu. 

V roce 1966 vystavuje poprvé na výstavách mladých výtvarníků, které organizoval grafik Václav Johanus v Českém Krumlově a Českých Budějovicích.  

Svůj výtvarný zájem zaměřil na tvůrčí fotografii v 70. letech. Tehdy jej také výtvarně zaujala Šumava se svými málo objevovanými přírodními krásami. Jedny z hlavních fotografií jeho života vznikly právě zde. Na celostátních fotografických soutěžích získávaly jeho cykly fotografií i jeho kolegů mnohá ocenění za šumavské soubory „Skláři“, „Chalupa pana Matouše“, či „Putování s konví“.

Po odchodu Františka Domina do zahraničí v 80. letech jeho fotografická tvorba neustává, ale naopak pokračuje, vyzrává, výrazně se profesionalizuje a stává se mu zaměstnáním a prostředkem obživy. Černobílou fotografii postupně vytlačuje fotografie barevná a tematicky se pochopitelně proměňuje. Šumavu vystřídaly záběry z amerického kontinentu a různých zemí Evropy. Nejoblíbenější destinací Františka Domina se stala Francie, ale i Rakousko, Itálie a v posledních letech opět Čechy. Jeho tvorba v Americe byla profesně zaměřena především na dokumentaci a umělecké ztvárnění architektonických objektů.

Na svých cestách za fotografií po Evropě ho doprovázel jeho syn Dominik, který od nejútlejšího mládí  také fotografuje, i když zvolil profesně zcela odlišný obor. Vystudoval teoretickou chemii na Universitě v Berkeley a v současné době působí již několik let v Paříži, kde se věnuje vědecké práci.

MILAN DOUBRAVA

Milan Doubrava, rodák z Českých Budějovic, vystudoval keramickou školu v Bechyni. Nezůstal ve svém výtvarném vyjádření pouze u hlíny, ale našel velké zalíbení ve dřevě a tomuto materiálu zůstává obdivuhodně věrný. Nalézá v něm neustálou inspiraci, vždy dřevu ponechává vyznít jeho přirozenou a původní materii, ale někdy své dřevěné sochy a objekty také barevně pojednává a kombinuje s rozličnými materiály a to s neobyčejným citem a všudypřítomnou úctou k materiálu. Doubravovy sochy jsou veselé i smutné, tajemné i lyrické, mýtické i strašidelné, ale vždy ve svém konečném vyznění mile laskavé, vyzařující pozitivní energii, se kterou je divákovi velmi příjemně a chtěl by s ní setrvat co nejdéle. 

Milan Doubrava v poslední době tvoří své sochy i z betonu a v mnoha případech je usazuje přímo v krajině, se stejně pozoruhodným citem, jaký měli naši předkové. Krajina je pro Milana Doubravu silným a nevyčerpatelným zdrojem inspirace, neustále se k ní navrací, hledá v jejím dávném dějinném archivu a co je nejdůležitější, vždy nalézá a implantuje s velkou pokorou svoje pocity do své tvorby. 

Milana Doubravu výrazně ovlivňuje v jeho tvorbě příroda a krajina ve které žije, okouzlení a spojení člověka s přírodou a osobní hledání po smyslu bytí. V jeho tvorbě můžeme nalézt usilovné hledání výtvarného sebevyjádření a především vnitřní radost z vlastní tvorby.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist