Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 OBRAZEM: Malíř Jiří Troup vystavuje v prachatické čajovně

 PRACHATICE - 25. září 2015 - 10:19 - "V roce 1983 mi akademický malíř Vladimír Komárek řekl, že obrazy žijí až mezi lidmi. Tuhle  výstavu jsem tedy udělal jak pro návštěvníky čajovny, tak i částečně pro sebe a pro své obrazy," řekl malíř Jiří Troup z Prachatic před naší schůzkou v prachatické Čajovně U hrušky. V jejím přítmí dává prostřednictvím svých obrazů vnímavému návštěvníkovi nahlédnout do odlesku plamenů ve své duši.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl  

    www.dre-kon.cz

   Většina vystavených prací Jiřího Troupa je hodně osobní. Tím se liší od jeho dosavadních veřejných prezentací, i od jeho minulé výstavy, která se konala také v prachatické čajovně před čtyřmi roky k autorovu kulatému životnímu jubileu. Návštěvníkovi jeho letošní výstavy by leccos mohlo napovědět už její motto: Život není zase až taková sranda, jak by se někdy mohlo zdát. Co čekat po takovém úvodním poselství?

   Rozhodně k němu patří obrázek smutného klauna, jehož profesi připomíná klobouk s rolničkami, ale i smutkem podmalované oči. Starý muž, také v modrém, zaujme plamennými zraky, které zvýrazňuje i vnitřní rám obrazu tvořený stíny vrženými vnějším rámem v ostrém světle bodových žárovek. Následuje několik podob Ježíše Krista doprovázených obrázky andělů.

   O divákovu pozornost se silně přihlásí i jediná vystavená krajina, připomínající svou členitostí rozestavěný chrám v Luxoru, i když byla povodně jen prozaickým rozoraným polem v jemném osvětlení. Totéž platí o působivém členitém obrazu Podzim, kterému autorova žena a jeho inspirace Eva říká také Lesní muž. 

   Co rovněž nelze přehlédnout, jsou některé netradiční materiály obrazů. Vesměs jsou příjemným překvapením. Počínaje keramickým rámečkem  s portrétem dívky přes nadýchaně snové podobizny andělů na dřevě a siluetu ženy vytvořenou z drátu, až po obraz na odřezku z kmene stromu. Patří sem i malby pocitově rezonující s použitým starým rámem. Možná vrcholem tohoto snažení je anděl namalovaný na střešním okénku z auta. Proto vidíme i proudy vzduchu, které ho ovívají... 

   "Žádný z vystavených obrazů nevisí běžně u nás doma na zdi. Ožívají právě zde. Jsem rád, když je mohu pověsit do volného prostoru a dát jim místo pro život i rozlet. Přál bych si, aby mé obrazy někoho upoutaly a ukázaly mu svět, ve kterém osud hraje svou roli - svět, kdy život už není tak velká sranda, jak by se mohlo zpočátku zdát. Proto jsem na tuhle výstavu vybral obrazy, které jsou vzpomínkou na krásné chvíle a zároveň obrazy postihující strach, obavy a naději. Život mění hodnoty a to nejpodstatnější se vejde do dlaně. S úpornou snahou se to tam snažím udržet," vyznal se malíř Jiří Troup, který tvoří své působivé obrazy bezmála čtyři desítky let. A jindy také šperky, muchláže, asambláže a další práce. 

   U tak citlivého a přemýšlivého autora nepřekvapuje, že nám poslal i báseň Lawrence Ferlinghettiho Svět je báječné místo k narození. Vystihuje jak jeho pocity, tak možná i ducha výstavy v čajovně:

Svět je báječné místo
k narození
jestli vám nevadí
že štěstí vždycky není
tak velký požitek
jestli vám nevadí že si tu a tam
šeredně spálíte prsty
zrovna když je všechno tak prima
to víte ani na nebesích
nezpívají
po celý čas
 

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist