Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 OBRAZEM: Vít Pavlík z Volar vystavuje v bavorském Mauthu

 MAUTH/VOLARY - 16. června 2015 - 8:16 - Šumavské léto přeje výtvarným výstavám, to je chvalně známá věc. Platí to i pro Národní park Bavorský les. U sousedů, konkrétně v Mauthu, v informačním centru pro návštěvníky parku, kam je vstup volný, se mohou milovníci umění právě teď i během léta potěšit specifickými díly volarského rodáka, mnohostranného umělce Víta Pavlíka. Výstava nazvaná Obrazy, kresby, fotografie, tu potrvá do konce srpna.

 Text: Zdeněk Přibyl, foto: Jan Sýkora a Vít Pavlík

    www.dre-kon.cz

   Vernisáž výstavy opět zvýraznila trvající atmosféru dobré spolupráce umělců na území národních parků z obou stran česko - bavorské hranice. Příjemně ji provázelo vystoupení mladého, ale už proslulého volarského SaxWork Quartetu. Úvodního slova se zhostil Wolfgang Bäuml, ředitel muzea a kulturní zástupce Národního parku Bavorský les. Přivítal hosty jménem národního parku a zdůraznil tradici prezentací umělců, kteří jsou spjati s tímto regionem.

   Poté se předseda Svazu výtvarných umělců Dolního Bavorska Hubert Huber s uznáním vyslovil o velkoformátových obrazech Šumavy Víta Pavlíka. Podle jeho slov přesně vystihují atmosféru této rázovité krajiny na obou stranách hranice. Hubert Huber rovněž zmínil, že Vít Pavlík patří mezi renomované české umělce. Současně vysoce ocenil vzájemnou přeshraniční spolupráci, která funguje na nejvyšší úrovni více než 15 let. "Za tu dobu jsme společně uspořádali celou řadu uměleckých sympozií, výstav a vzájemné výměny umělců," uvedl Hubert Huber.

   Výstava Obrazy, kresby, fotografie je průřezem výtvarné práce Víta Pavlíka za posledních deset let. Jsou na ní zastoupeny jak velkoformátové obrazy na plátně, tak kresby na papíře a fotografie vytvářené speciální projekční metodou. 

   "Jedná se především o cykly související se Šumavou a přírodou obecně. Narodil jsem se na Šumavě, a ta se mi stala velkou inspirací. Ve své nové tvorbě se snažím problematiku přírodních zákonitostí rozvíjet a posouvat do obecnějších kontextů. Především pak alternativními uměleckými řešeními," uvedl pro PRACHATICKOnews.cz Vít Pavlík.   Odpustit si nemůžeme alespoň zmínku o hudebním vystoupení SaxWork Quartetu v průběhu vernisáže. To sklidilo doslova a po zásluze obrovský úspěch. Precizní hráčské výkony spolu s originálními aranžemi klasické hudby Kateřiny Pavlíkové vytvořily neopakovatelnou atmosféru, která vzájemně propojila výtvarné umění a hudbu. Návštěvníci měli možnost vyslechnout vystoupení špičkové české saxofonistky.   A jak si jistě na připojených fotografiích všimnete - členové SaxWorku vystupovali tentokrát v bílém. Proč? "Jednalo se o nový program vesměs barokní hudby. K němu se původní přílby na hlavách příliš nehodí, byť jde samozřejmě také o úpravy ve smyslu motta Musíme to upravit. Jsou to úžasné aranže, které ještě v tomto nástrojovém obsazení dosud nikdo neslyšel," řekl Vít Pavlík. 

   Připomeňme si,  že Vít Pavlík se narodil roku 1976 a na Jihočeské univerzitě vystudoval obor učitelství pro umělecké školy. Je ředitelem Základní umělecké školy ve Volarech a předsedou Asociace jihočeských výtvarníků. Na umělecké scéně působí od roku 1999, svá díla prezentuje na výstavách v České republice, Německu, Rakousku, Francii, ale i USA.

   Inspiraci pro svou tvorbu nachází v rázovité krajině Šumavy. Ve svých obrazech se oprostil od věcného zobrazování skutečnosti, přesto lze v abstrahovaných tvarech a dynamických tazích štětcem vnímat v jeho tvorbě neoblomnou sílu přírody. Kromě kresby a malby se také úspěšně věnuje projekční fotografii.

   Výstava v informačním centru Národního parku Bavorský les v Mauthu je otevřena od pondělí do pátku, od 9:00 do 12:00 a od 12:30 do 17:00 hodin, v neděli pak od 9:00 do 12:00.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist