Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 
 

 

 Hrozivá havárie cisterny plné benzinu a nafty poblíž Malovic

 PRACHATICE - 19. února 2018 - 13:59 - Spoustu práce ve sněhu, mrazu a dlouhých střídavých směnách připravila hlavně hasičům dopravní nehoda cisterny převážející několik desítek tisíc litrů nafty a benzínu. Stala se u Malovic, části obce Podeřiště, v sobotu 17. února po 18:00 hodině. Hrozivě vypadající havárii se nakonec podařilo zvládnout.

 Text: Zdeněk Přibyl  

   O nehodě a náročném odstraňování jejích následků informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů.

   "Cisterna se ze zasněžené silnice převrátila pod svah. K nehodě vyjeli profesionální hasiči ze stanice Prachatice, svolána byla jednotka SDH obce Netolice. Jelikož se dal předpokládat masivní únik nafty a benzínu, jako posilová jednotka byl na místo vyslán z českobudějovické stanice chemický kontejner," sdělila mluvčí HZS.

   Podle jejích slov po průzkumu místa nehody podal velitel zásahu zprávu, že cisterna leží převrácená na poli. Hasiči ji nejprve zajistili protipožárním opatřením a zároveň provedli kontrolu, zda a kolik nafty nebo benzínu uniká. Podle informací od řidiče bylo v cisterně převáženo více než 28 000 litrů nafty, téměř 7 000 litrů benzínu Naturalu 98 a přes 4000 litrů benzínu Natural 95.

   "Hasiči cisternu uzemnili proti dalšímu pohybu. Následně nalezli jen drobný únik látek, který zlikvidovali sorbentem. Mezitím byla majitelem zajištěna náhradní cisterna, která vyjela z Prahy, a do které budou nafta a benzín přečerpány. Současně byla k nehodě povolána specializovaná firma, která po přečerpání kamión vyprostí. Hasiči dále okolo cisterny rozmístili záchytné vany a připravili se na přečerpávání," pokračovala v líčení mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů.

   Náhradní cisterna přijela k nehodě po 23. hodině a začalo přečerpávání nejprve z ležící cisterny. Tak se podařilo část nafty a benzínu odčerpat. Když už nebylo možné další litry odčerpávat, museli hasiči společně s vyprošťovací firmou převrátit cisternu zpět na kola. Pak teprve šlo odčerpat zbytek.

   "Zásah hasičů trval nejen celou noc, ale až do odpoledních hodin následujícího dne, neděle 18. února. Za přibližně 18 hodin proběhlo několikrát střídání zasahujících hasičů. Náročnost zásahu spočívala nejen v jeho dlouhém trvání, ale v podmínkách, ve kterých hasiči museli pracovat. Práci jim komplikoval padající sníh a teplota, jež se pohybovala pod bodem mrazu," dodala Vendula Matějů.

 
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist