Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 
 

 

 AKTUALIZOVÁNO: Příčinu požáru v Dubu hasiči našli v komíně

 DUB - 12. ledna 2017 - 12:05 - Zásah hasičů v Dubu pokračoval ještě ve středu 11. ledna po celý den. Informovala o tom mluvčí HZS Vendula Matějů. Podle jejích slov hasiči dohašují jednotlivá ohniska i dnes, ve čtvrtek 12. ledna.

 Text: Zdeněk Přibyl, foto poskytl HZS Jihočeského kraje

www.dre-kon.cz  

   "Až v navečerních hodinách, v 16:30, ve středu 11. ledna velitel zásahu nahlásil úplnou likvidaci požáru. Na požářišti zůstala pak již pouze jednotka SDH obce Dub. Její velitel si v noci na čtvrtek 12. ledna ve 3:15 vyžádal další posilovou jednotku z důvodu dalšího rozhoření skrytých ohnisek. Do Dubu vyjeli opět prachatičtí profesionální hasiči. Prohořívající strop opětovně prolili vodou a zlikvidovali další ohniska," uvedla mluvčí.

  Dohašování požáru stále pokračuje i dnes, ve čtvrtek 12. ledna. Prachatická jednotka na požářišti spolupracuje ještě s jednotkou Sboru dobrovolných hasičů obce Javornice.

   Příčina vzniku požáru je však již jasná – technická závada na komínovém tělese.

   DUB - 11. ledna 2017 - 16:09 - Šest jednotek hasičů zasahovalo dnes, ve středu 11. ledna v noci, v Dubu na Prachaticku u požáru venkovské usedlosti. Zásah jim komplikoval silný mráz. O požáru informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů.

  Požár byl na operační středisko hasičů ohlášen v úterý 10. ledna v 23:51. "Do Dubu vyjely osádky cisteren profesionálních hasičů ze stanice Prachatice, operační důstojníci svolali jako posilové jednotky dobrovolné hasiče obcí Bavorov, Vlachovo Březí, Dub, Strunkovice nad Blanicí a Javornice. Vzhledem k rozsahu požáru a počtu vyslaných jednotek byl hned krátce po půlnoci vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu," uvedla mluvčí HZS.

   Podle jejích slov požár zasáhl venkovské zemědělské stavení s uzavřeným dvorem, postavené do tvaru písmene "U", s půdorysem přibližně 40 x 40 metrů. V době příjezdu hasičů hořela plamenem střecha na třech částech.

   "Hasiči okamžitě zahájili průzkum a hasební práce. Jelikož se jednalo o objekt používaný k rekreaci, nebyli uvnitř žádní lidé. Požár však zničil kompletně střechu včetně krovů, shořela tři osobní auta zaparkovaná uvnitř objektu, na jednom místě se hořící střešní krov propadnul," informovala Vendula Matějů.   Zasahující hasiči dostali požár pod kontrolu v 1:43 hodin. Velitel zásahu nahlásil, že požár se již nešíří, a že na požářišti je dostatek jednotek, které budou pokračovat v dohašování. Po 4:00 pak část jednotek zásah ukončila a vrátila se na své základny. Po sedmé hodině ranní pak vystřídala směna prachatických profesionálních hasičů.

   Dohašování rozsáhlého požáru pokračovalo během dne. Na požářišti byly dopoledne kromě prachatické profesionální jednotky také dobrovolní hasiči z Dubu a Strunkovic nad Blanicí.   Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody předběžně na 2 500 000 korun, hodnota uchráněného majetku činí 1 500 000 korun. Příčina vzniku požáru je v šetření, které pokračovalo v průběhu dne.   "Zásah hasičů komplikoval silný mráz, a to obzvláště v noci, kdy teplota klesla na –14°Celsia. Hasební voda prakticky vůbec neodtékala, ale okamžitě zamrzala, jak na hašeném objektu, tak na požární technice a přístupových cestách. Hasiči se na požářišti museli pohybovat velmi opatrně, protože chodili pouze na ledě. Jejich zásahové obleky okamžitě pokryla silná vrstva ledové tříště. Velkým rizikem, se kterým hasiči u požáru museli pracovat, bylo, že při hašení v silném mraze můžou zamrzat čerpadla či hadicové vedení," popsala úskalí nočního mrazivého zásahu mluvčí Vendula Matějů.

   Jak jsme se od ní dále dozvěděli, zasahujícím hasičům vyšel velmi vstříc starosta obce, který ve vedlejší budově obecního úřadu poskytl zázemí. Nechal uvařit horký čaj a hasiči se tam ve svých přestávkách v hašení mohli ohřát.

  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist