Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Letní archeologická škola dělá Netolice univerzitními

 NETOLICE - 16. července 2014 - 9:21 - Na univerzitní městečko se během prvních dvou týdnů letošního července opět proměnily Netolice díky dalšímu ročníku Letní archeologické školy pořádané pod záštitou Centra Papaver Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, které slučuje odborníky a studenty z Přírodovědecké a Filozofické fakulty Jihočeské univerzity.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz    Reklama u nás se vyplatí. Více...

   Při organizování Letní archeologické školy spojily své síly Laboratoř archeobotaniky a paleoekologie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity, Archeologický ústav Filozofické fakulty JčU, Město Netolice a občanské sdružení Archeopark Netolice.

   Příznivci archeologie, historie a přírodních věd z řad veřejnosti měli během dvou týdnů příležitost navštívit odbornou přednášku a seznamovat se s průběhem a výsledky výzkumu probíhajícího na někdejším středověkém hradišti, v jeho okolí a na několika místech bývalé rožmberské obory. Naposledy se tak stalo ve čtvrtek 10. července v podvečer, při pracovním závěru školy v zasedací místnosti netolické radnice.

   Letos pokračoval terénní výzkum akropole Hradiště na Jánu. Jak řekl jeho vedoucí Martin Pták, šlo tam jednak o zakončení dlouhodobého výzkumu sondy číslo 10, která archeology odměnila bohatými nálezy pohřbů a řadou zajímavostí. Poté se zaměřili na pokračování výzkumu základů bývalého kostela sv. Jana Křtitele. 

   Probíhal tu i geoarcheologický a geochemický výzkum, kterému se věnovali vedoucí LAŠ docent Jaromír Beneš spolu s profesorem Michalem Hejcmanem. Na jiném místě akropole dokončili studenti se svými pedagogy výzkum dětského hrobu. Na okraji hradiště pokračovali ve zkoumání již dříve položené sondy ve vrstvách promíchaných v nedávné minulosti nejspíš buldozerem.    

   Mimo hradiště probíhal výzkum vývoje přírodního prostředí v nivě říčky Rapačov a na dvou místech v krajině rožmberské obory. Jednak v příkopech v okolí zámku Kratochvíle, vystavěném pro vladaře Viléma z Rožmberka na původních bažinách. A potom premiérově pod Žitnou na Krčínově stoce, která podobně jako Třeboňská rybniční soustava odváděla jako součást dnes zaniklého vodního systému v délce 15 kilometrů vody z okolní krajiny a bažin pod budoucí Kratochvílí.  

   Velkému zájmu studentů i oblibě u hostů a návštěvníků z řad veřejnosti se tradičně těšily postupy a výsledky experimentální archeologie v rámci kostýmového dne. Pod učeným názvem si můžete představit například mletí mouky, zadělávání a pečení chleba ve vlastnoručně zhotovené peci, přípravu tradičních pokrmů z hrachu či jáhel na sladko i na slano, pečení placek nebo experimentální výrobu piva v několika druzích. Inu, i takovou tvář má archeologie...

   Organizátoři Letní archeologické školy v Netolicích využívali i letos ke své práci různé prostory ve městě včetně například nyní prodávaného kulturního domu. Za to se také netolické radnici dostalo jejich upřímného poděkování. Do budoucna by to však mohlo být ještě jinak. 

   "Nazrál čas, kdy by si Jihočeská univerzita měla pořídit v Netolicích vlastní zázemí. Buď využít po úpravách některý ze stávajících objektů, nebo možná vybudovat něco nového a třeba i v pěkném architektonickém stylu," uvedl vedoucí LAŠ docent Jaromír Beneš. Z Netolic by se tak stalo skutečné univerzitní město...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2014, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...

Více...