Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Sestřičky v prachatické nemocnici si retro styl užívaly

 PRACHATICE - 13. května 2014 - 9:38 - Na setkání s vámi se těší sestry v prachatické nemocnici! Tak končila naše pozvánka na pondělí 12. května do Nemocnice Prachatice, kde se sestry rozhodly, že připomenou sobě i pacientům původními uniformami Mezinárodní den sester. Ten se na celém světě slaví vždy ve výroční den narozenin Florence Nightingaleové, nejznámější sestry v historii ošetřovatelství. Sestřičky na řadě pracovišť prachatické nemocnice si retro styl uniforem opravdu užívaly.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz    Reklama u nás se vyplatí. Více...

   Nešlo ovšem o žádnou samoúčelnou módní přehlídku, ale většinou o běžnou každodenní práci v klasických uniformách - v modrých šatech, bílých zástěrách a naškrobených bílých čepcích. Tak si je také mnoho z nás pamatuje, protože povinně chodily sestry takhle oblékané prakticky až do roku 1990. Teprve po sametové revoluci se oblečení sester začalo postupně stále více přibližovat doktorskému.

   V pondělí to byla akce dobrovolná, přesto o ni sestry projevily velký zájem. Zahlédnout jste je mohli například na chirurgii, ortopedii, oddělení následné péče nebo v ambulancích, na chirurgické, nefrologické a interní. 

   My jsme je pro vás vyfotili v doprovodu hlavní sestry prachatické nemocnice Dagmar Janouškové například v aktuálně otevřené jednodenní poradně. Všeobecné sestry Jana Houšková a Dagmar Bošková tu zájemcům bezplatně měřily krevní tlak, hladinu cukru v krvi i v moči. Pro dobré rady si sem přicházeli i pacienti s cukrovkou. Měření tlaku neunikl ostatně ani autor těchto řádků, naštěstí dopadl docela dobře. V poradně našli pacienti i malou výstavku, na níž se mohli podívat, jak vypadaly původní injekční stříkačky a jehly, které se neustále sterilizovaly, nebo třeba močová cévka. 

   Velkému zájmu příchozích se těšila i nástěnka s dobovými fotografiemi. Zastihli jsme před ní i Marii Troubilovou, která se jako někdejší sestra na chirurgii našla na jedné z vystavených fotografií. Nad snímkem z porodnice si v doprovodu kamarádky Marie Wimberské zavzpomínala, že sestry přenášely miminka původně na rukách. Až později manžel paní Troubilové na její žádost vyrobil pro prachatickou porodnici onen proslulý vícemístný miminkovský vozík...

   Snad nejvíc bílých čepců (všechna oddělení nemocnice jsme z časových důvodů bohužel nemohli projít) jsme potkali na jednotce intenzivní péče. Čepce si tu se zájem nasazovaly i mladé sestřičky, které je spolu s klasickými uniformami na sobě nemohly zažít. Pírky na připnutí čepců je zásobovala paní hlavní Dagmar Janoušková, která některé čepce doma sama škrobila. Pozorně také dbala na to, aby se čepec nad  účesem lehce vznášel a pomáhala i zapnout bílou zástěru s knoflíky na šlích. Chyběly snad už jen původní odznaky diplomovaných sester s nápisem Sloužím zdraví lidu.  

   Vedoucí sestru centrální JIP Jaroslavu Důrovou jsme fotografovali také při klasické péči o pacienta. Nadšení sestřiček prachatické nemocnice pro retro styl, který, popravdě řečeno, přinášel dříve i různé nepohodlí, je nyní tak velké, že se rozhodly nosit původní uniformy ještě také v úterý nebo ve středu. V pondělí odpoledne měl sestřičky odměnit bonboniérkou za jejich nápad a nadšení také ředitel Nemocnice v Prachaticích Michal Čarvaš. 

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2014, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...