Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  Počasí  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Na netolické akropoli i v okolí města panoval čilý ruch 

 NETOLICE - 15. července 2013 - 12:58 - Další ročník Letní archeologické školy dospěl po prvních dvou červencových týdnech k závěru. Záštitu nad ním převzalo nové centrum Papaver Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, spolupracovala netolická radnice.  Pokračoval výzkum hradiště Na Jánu. Nechyběl Kostýmový den ani divadelní Dívčí válka. Ožilo i okolí Netolic při průzkumu Linecké stezky nebo krajiny renesanční Netolické obory. Jako vždy řadu zajímavostí přinesly odborné přednášky pro studenty i veřejnost.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   Reklama u nás se vyplatí. Více...

   Studenti a studentky druhých ročníků Jihočeské univerzity oborů archeologie a archeobotaniky při výzkumu raně středového hradiště sv. Ján absolvují odbornou praxi. Jsou mezi nimi i dobrovolníci, kteří této práci věnují svůj čas. Všichni přitom mohou čerpat ze zkušeností profesionálních archeologů z Jihočeské univerzity, Jihočeského muzea či Státního archeologického ústavu v Praze. "Studenti jsou výborní a je na nich vidět nadšení, i když se tu mnozí setkávají s kostrami poprvé," chválí studenty vedoucí letní archeologické školy docent Jaromír Beneš z Jihočeské univerzity.

   "Pokračovali jsme letos ve výzkumu hlavně v sondě číslo deset, v místě pohřebiště u kostela sv. Jána. Odkryli jsme dvě desítky hrobů a našli přitom i několik mincí - denárů," říká vedoucí týmu Akropole Martin Pták z Archeologického ústavu Jihočeské univerzity. Podle jeho slov se výstava nálezů z netolického hradiště připravuje. Hlavní sondu doplnilo ještě několik menších, místo v nich má i vyhledávání zvířecích kostí pro další zkoumání. Na práce v sondách navazuje zpracování nálezů na tzv. štábu.

   Kostýmový den v úterý 9. července byl vlastně i dnem návštěvním. Všichni hosté mohli tentokrát ochutnat několik jídel připravovaných na středověký způsob. Všechna byla vynikající, od prosného rizota s liškami, hrášku na cibulce až po salát z bylinek a sladkou jáhelnou kaši s borůvkami. Jiným ovšem učarovalo uzené koleno dopékané nad ohněm. Své zájemce si našel i kamenný mlýnek na obilí zhotovený a fungující podle středověkého vzoru.

   Opět z části nové, ale stejně vděčné a spontánně reagující publikum našel na Jánu i divadelní soubor J. K. Tyla z Českých Budějovic. Ten v kulisách dřevěné palisády s věží předvedl s řadou nových, vtipných replik historickou komedii Františka Ringo Čecha Dívčí válka. 

   Vedle sondy v podhradí, kterou vedl archeolog Prachatického muzea Marek Parkman, se další tým v čele s Václavem Vondrovským věnoval průzkumu někdejší Linecké stezky. Ten je sice na počátku, ale jeho výsledkem by měla v budoucnu být turistická stezka historií dýchajícími místy na pomezí Čech a Rakouska. Neméně zajímavý je i probíhající výzkum původu polních terasových systémů kolem zaniklé středověké vesnice Malonín.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2013, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...

Více...