Hlavní strana
 

Zprávy - Kriminalita - Publicistika - Kultura - Fotoreportáže - Inzerce - Názory - Počasí - FACEBOOK - Sportovní odkazy

 
Více...

Reklama u nás se vyplatí. Více...

Více...

Více...

Více...

 

 

www.prachatickonews.cz - Fotoreportáže

 Oslavy sv. Jana Neumanna s papežským legátem

 PRACHATICE - 19. června 2011 - 17:04 - Prachatice v pátek a v sobotu 17. a 18. června oslavily výročí dvou set let od narození svého nejvýznamnějšího rodáka sv. Jana Neumanna. Ve městě zasedala Česká biskupská konference a přijel papežský legát (zástupce papeže pro tuto akci), arcibiskup ve Filadelfii a kardinál v jedné osobě Justin Rigali a také český kardinál Miloslav Vlk a arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka. Navíc dorazil i papežský nuncius Diego Causero a desítky dalších českých biskupů a kněží. Na mši svatou přijel například i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, zástupci americké ambasády nebo senátor Tomáš Jirsa. 

 Foto: Zdeněk a Tomáš Přibylovi 

www.dre-kon.cz   Reklama u nás se vyplatí. Více...

   Oslavy začaly v pátek 17. června večer na Velkém náměstí charitativním koncertem pro Prachatice. Vystoupila na nich například sušická kapela Memento a známý český zpěvák a rocker Ladislav Křížek. 

   Vrcholem oslav bylo sobotní dopoledne. Na Velkém náměstí zapívaly na úvod sbory ústecké univerzity. 

   Před devátou hodinou se v Zahradní ulici řadil průvod poutníků, kněží a biskupů. Na náměstí ho přivedl Dechový orchestr Prachatice pod vedením Václava France. Poutníků na akci dorazila podle našeho odhadu zhruba tisícovka. To sice bylo hodně za očekáváním organizátorů, ale mši z náměstí přenášela živě ČT2 a oslavy tak mohly sledovat další desítky tisíc lidí. 

Arcibiskup Dominik Duka. 

   Před mší Pošumavská komorní filharmonie a Česká píseň zahrály Kantátu Sv. Jan Neumann, kterou složil prachatický skladatel František Jančík. 

   Hlavní částí oslav byla mše svatá, kterou s českými biskupy sloužil papežský legát Justin Rigali a zpěvem ji mimo jiné doprovázelo netolické literátské bratrstvo pod vedením Jiřího Churáčka. 

Moderátor Petr Kronika. 

   V programu byla také řada dalších vystoupení a akcí. V parku u hospicu, který je rodným domem sv. Jana Neumanna, byly například připraveny hry pro děti. 

   Kardinála Justina Rigaliho, přímého pokračovatele sv. Jana Neumanna ve funkci biskupa ve Filadelfii, čekala také krátká tisková konference pro české i zahraniční novináře. 

V červeném kardinál Justin Rigali. 

   Pro poutníky bylo také v kostele sv. Jakuba Většího připraveno kázání, kterého se ujal kardinál Miloslav Vlk a také požehnání. Poutníci kostel zaplnili doslova do posledního místečka. 

Kardinál Miloslav Vlk. 

   Odpoledne už ovlivnilo program oslav i počasí - začalo pršet. I tak se ale našlo pár lidí, kteří se vypravili například na Parkán, kde byly připraveny další hry po děti nebo třeba koncert skupiny Druhý dech. 

 Sv. Jan Neumann se v Prachaticích narodil 28. března 1811 v rodině punčochářského mistra v domě, kde je dnes hospic.

 Studoval v Prachaticích a Českých Budějovicích a poté odešel do USA, protože v Čechách byl nedostatek míst pro kněze. 

 V Americe byl vysvěcen na kněze, získal americké občanství a stal se biskupem ve Filadelfii. 

 Byl znám svou pracovitostí a v podstatě se udřel k smrti v lednu roku 1860. V USA je považován za zakladatele systému církevního školství a prvního amerického svatého a je tu hodně uctíván. 

 V Prachaticích je označován jako nejvýznamnější rodák. Církví bývá také označován jako sv. Jan Prachatický. Svatým byl prohlášen 19. června 1977. 

 

Více...

Více...

Více...

 
Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2011, Všechna práva vyhrazena
Redakce - Reklama