Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 O Dnech evropského dědictví v Prachaticích nahoru, ale i dolů

 PRACHATICE - 25. září 2019 - 18:57 - Dnes vám chceme připomenout nedávné Dny evropského dědictví s národním podtitulem Památky a zábava. Obojího se v Prachaticích zájemcům naskytlo dostatek. Protože jsme se v sobotu vraceli z cest, vypravili jsme se na dvě místa až v neděli 15. září. A to jednou nahoru do výšky a podruhé dolů do hloubky. Obojí stálo zato.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   U paty zvonové věže hřbitovního kostela sv. apoštolů Petra a Pavla ve Starých Prachaticích jsme potkali tříčlennou rodinku. Nahoru se s námi po zprvu hodně úzkých, ale stále se rozšiřujících schodech (!) vydala jen hlava téhle rodiny. Okoukli jsme a vyfotili tři zvony, z nichž dva jsou historické cenné, a dali se do řeči. O čem? No přece o cestovním ruchu.

   "Tajemství úspěchu, jak přilákat návštěvníky, spočívá v propojení ubytování a akcí. A to na všech úrovních, propagačními materiály a internetovými stránkami počínaje i konče," říká realitní makléř ze Znojma Dalibor Dvořák a uvádí svůj vlastní aktuální příklad. Rád poznává nová historická místa, když si vybere, hledá ubytování. A hned u toho by rád viděl nabídku, co se tam dá dělat. V našem případě měl štěstí - Dny evropského dědictví v Prachaticích slibovaly dobrou zábavu i poučení. "A taky v takovém místě musí bezpodmínečně hrát v sobotu kino," dodává z vlastní zkušenosti.

 

   V přízemí kostela založením románského, dnes v podobě raně gotické s následnými barokními úpravami, se choulily dvě studentky. Ochotně nás vybavily perfektní brožurkou ke dnům evropského dědictví, s téměř dvěma desítkami tipů na otevřené "neokoukané" památky. Vydalo ji Město Prachatice a patří mu za to dík.

   Stejně jako u ostatních památek se tu dozvíte hodně zajímavé o kostelu sv. Petra a Pavla. Například že románský původ této stavby z 12. století potvrdil v roce 1971 archeologický průzkum. Jde tedy o nejstarší prachatickou stavbu. Nebo že současnou jehlanovou střechu má zvonová věž od roku 1891, předtím byla zakryta hruškovitou bání. A že v menší věžičce je ještě čtvrtý zvon, malý a ocelový, zvaný sanktusník, který se nepoužívá...

   Na Velkém náměstí, v centru Městské památkové rezervace Prachatic, vlaje z ochozu děkanského kostela sv. Jakuba Většího, perly pozdní gotiky, modrá vlajka EHD (anglická zkratka Dnů evropského dědictví). Modrá zdobí i vchod do Národního domu, kam si jdeme prohlédnout zrekonstruované sklepní prostory. Průvodcem se nám stává sympatický a dobře informovaný mladý muž, který se představí jako Jiří Srch.

   Sestupujeme s ním do třípatrového sklepení, prohlížíme vystavené fotografie z rekonstrukce a posloucháme, kam vedou zazděné i zabetonované východy ze sklepení - doprostřed Velkého náměstí ke kašně se sochou Spravedlnosti, podél náměstí k budově Městské policie (tato chodba se má vyčistit a prodlužovat), k Neumannově ulici, do které by se dalo vystoupat po ocelovém žebříku.

   O výstižné technické údaje rekonstrukce sklepů pod "Nároďákem" se s námi náš průvodce se svou kolegyní rozdělí. Obnova sklepů proběhla mezi květnem a srpnem letošního roku a vyžádala si náklady téměř dva miliony korun. Dolní sklepy, které jsou nyní přístupné, byly zaneseny hlínou, kamením a pískem do výšky dvou metrů. Částečně odkrytou třetí úroveň sklepů pak odborně prozkoumají v příštím roce geologové...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...