Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Konopickou ve Volarech oslavili zpěvem a oženili Pazderníka

 VOLARY - 30. srpna 2019 - 13:23 - Před třiceti lety vrátil Spolek volarských žen do města Konopickou slavnost. V sobotu 24. srpna to oslavily ženy i Volarští tradičním zpěvem. A hlavně společně oženili Pazderníka.

 Text a foto: Ladislav Beran

www.dre-kon.cz   

   Nu, ono oženit muže záletného, mravů nedbalého a na sobě moc nedbajícího, to je velká práce. Celá slavnost je velmi krásnou divadelní fraškou, ve které jde o to, pobavit přítomné a chudou Konopičku na svatbu s Pazderníkem připravit.

   Po dlouhém namlouvání i přemlouvání Dohazovačem následuje slib láskyplného života v obláčcích. Poté Pazderník chaloupku opouští, aby za tou fešandou vyjel. Konopička zrovna kozu pro sýr dojila a dlouho se jí nechtělo od kozy vstáti. Jenže volarský Dohazovač je muž zdatný a ani ne po čtvrt hoďce oba mladé sblížil tak, že svatba byla.

   Svatební noc byla ohnivá a krásné dítko se narodilo. Jenže jiskra lásky byla tak velká, až to nevěstě domek zapálilo. Naštěstí Pazderník svou komůrku uklidil, a tak se jelo domů, pod střechu jeho roubenky. Večer potom zábava za zvuků Šumavských šumařů následovala a někteří hosté domů až po pátém kokrhání přišli.

   Díky patří městu Volary a dobrovolným hasičům města a všem, co přišli, a na mladé snoubence groši a papírovou měnou přispěli. Poděkování patří Spolku žen Volary, Šumavským šumařům za hudební vystoupení i za taneční zábavu.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...