Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Dvacáté šesté Volarské slavnosti dřeva psány zlatým písmem

 VOLARY - 22. srpna 2019 - 21:55 - Letos poprvé Volarské slavnosti dřeva organizovalo nové Kulturně informační centrum Volary pod vedením ředitele Jaroslava Pulkrábka. Dvoudenní maratón hudby, zpěvu, zajímavého sportu, programů pro děti a zejména s vůní dřeva, to vše přivedlo v sobotu 17. a v neděli 18. srpna na volarské náměstí a do přilehlých ulic na pět tisíc spokojených návštěvníků.

 Text: Ladislav Beran, foto: Ladislav Beran a Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Sobotní slavnostní zahájení bylo ve znamení bývalých starostů města Volar a pozvání přijali Svatopluk Vokurka, Jaroslav Petrášek, za zesnulého  Radka Mrkvičku přišla Dagmar Šubová, předchozí starostka Martina Pospíšilová se omluvila. Dalšími hosty byli senátor Parlamentu České republiky Tomáš Jirsa, poslanci parlamentu České republiky Jan Zahradník a Ondřej Babka, první náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Josef Knot, radní a zastupitelé města v čele se starostou Vítem Pavlíkem.

   Hosty uvedl Roman Hajník, který po oba dny slavnosti moderoval. Začalo se tradičně přeříznutím polena z metru dřeva, které letos obstarali Vít Pavlík se Svatoplukem Vokurkou, následoval přípitek Volarským pivem a slavnosti byly zahájeny.

   Hned start byl ve velkém stylu, neboť Olga Lounová, hlavní host kulturní části slavností, se svou skupinou, předvedla fantastickou show, do které zapojila diváky a pro známou píseň Láska v housce si na pódium pozvala volarské děti. Bylo to krásné vystoupení, které skončilo písní Optimista, a opravdu naladilo návštěvníky k optimistickému a pěknému dni. Bylo vidět, že herečka, zpěvačka a pilotka rallye vozidel má adrenalin v krvi.

   Program pokračoval pečením specialit a chleba v muzejní peci pod taktovkou mistra Velké lože pecařské Augustina Sobotoviče, pohádkou před pecí, v poledne hrál V-band ZUŠ Volary, probíhala dřevorubecká show Euro Jack, aby s úderem druhé hodiny odpolední přišla ke slovu Mezinárodní zábavná soutěž O putovní dřevák. Ta pro letošní rok přinesla změnu jedné discipliny, a tak tradiční šplh na stojící kmen nahradilo zatloukání hřebíků na rychlost.

   Změnilo se i složení týmů. Partnerská města Volar - Perlesreut, Walern an der Trattnach a Walern im Burgenland - postavila týmy ze čtyř zástupců radnic. Volarskou reprezentovali starosta Vít Pavlík, radní Petr Horálek, tajemník úřadu František Pokorný a Jaroslav Pulkrábek z KICu. Na úvod všichni uctili vzpomínkou dlouholetého rozhodčího soutěže Milana Míka a poslali mu pozdrav k nebeské bráně.

   Zajímavé boje rozhodla po řezání pilou, přenášení pyramidy dřeva a hodu na kuželky až poslední disciplina, kterou bylo zatloukání hřebíků. Vítězem soutěže se stal Perlesreut, a tak se Putovní dřevák podruhé za sebou stěhuje do Bavorska. Stříbro patří domácím, bronz putuje do Walernu an der Trattnach a čtvrtí byli radní z Walernu im Burgenland.

   Po soutěži probíhal dále program, z něhož si vybrali mladí, starší i ti nejmenší. Netolická pětka a Doubravanka v lidovém tónu na tržišti, dětský hrad, aqua-zorbink a zajímavá skákadla v parku u autobusového nádraží patřily dětem, stejně jako u hotelu Bobík skákací hrad a fotbálek od firmy E.ON. Folková skupina Bonsai, po ní návrat do šedesátek se zpěvákem Karlem Kahovcem. A na závěr rozproudili náměstí Parkáni, ti se po roce vrátili a opět to byla strhující jízda, až k závěrečnému ohňostroji, který ukončil sobotní část.

   Neděle patří na slavnostech vždy pochodu v dřevácích a úsilí pokořit rekord v počtu pochodujících kolem náměstí. Tomu však předcházelo divadelní představení pro nejmenší Peklo s Ježibabou ve Volarském muzeu. Na náměstí zatančil taneční soubor Roma Star, proběhla zde atraktivní ukázka dřevorubců z Mimoně, kteří předvedli, jak se soutěží v zajímavém parkúru - nasazení řetězu na pilu na čas, odvětvování a týmovou soutěž.

   Po celou neděli hrála kapela Přímý přenos a po jedenácté hodině se vydal cestou vzhůru od radnice již zmíněný pochod. Padne, nebo nepadne onen rekord z roku 2010, kdy trasou klapalo 263  účastníků v dřevácích či mejšlácích. No a letos se to povedlo! Stejnou trasou prošlo neuvěřitelných 310 majitelů dřeváků, či mejšláků.

   Rekord padl a pan Vilém Doležal s agentury Dobrý den Pelhřimov konstatoval: "Dnes je pro vás velký den Volarané, neboť jste vytvořili nový rekord pochodujících lidí v dřevěné obuvi, který bude zapsán do České knihy rekordů." Jedinečný dřevěný potlesk to jen stvrdil.

   Nejmladší účastnicí pochodu byla třítýdenní slečna Markétka, nejvzdálenější účastník, pan Miroslav, přijel z ostrova Tenerife a po 4044 kilometrech si u nás s radostí v dřevácích zaklapal. Nejstarší dámě, paní Zdeňce, bylo 88 let, a za to, že se aktivně zúčastnila a krásně si zaklapala, se jí dostalo velkého obdivu a dlouhého potlesku.

   Na závěr dodávám, že náměstí bylo po oba dny jeden velký dřevěný jarmark, který se líbil, ukázky některých řemesel byly velmi pěkné. V průběhu slavností byli pokřtěni dva nováčci a to maskoti města Volar, kteří budou součástí připravované naučné stezky. Jsou jimi Volaran a Ondřej z Volar, který byl v první zmínce o městě pod Bobíkem.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...