Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Na prachatickém náměstí se vzpomínalo na roky 1968 a 1969

 PRACHATICE - 21. srpna 2019 - 23:50 - Co pro nás události let 1968 a 1969 znamenají dnes? Jak na ně vzpomínáme, jsme-li pamětníci? Jak nás ovlivňují? Jak se k nim můžeme postavit, aby pro nás byly zdrojem síly, a ne zdrojem frustrace? Jak se vyrovnat s pocitem tehdejší zrady, bezmoci a s tím, že zodpovědní lidé nebyli nikdy dohledáni a právně odsouzeni?

 Text: Zdeněk a Milada Přibylovi, foto: Milada Přibylová

www.dre-kon.cz   

   Tak závažné otázky kladli sobě i příchozím občanům a vlastně i všem lidem organizátoři připomínkové akce "21. srpen 1968 - 1969 - 2019", která se dnes, 21. srpna v podvečer uskutečnila na Velkém náměstí v Prachaticích. Uspořádali ji místní podporovatelé hnutí Milion chvilek pro demokracii.

   Vzpomínalo se tu, ať už na mikrofon nebo lidé mezi sebou, samozřejmě na osmašedesátý rok. Není bez zajímavosti, že dny, které následovaly po  vpádu vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem, prožívala řada dnešních prachatických občanů v zahraničí. Bylo pro ně samotné překvapivé, v jaké míře jim lidé "venku" projevovali přátelství, péči, starali se o ně, přinášeli jim dárky a neposlední řadě je zrazovali od návratu do republiky, které hrozil neznámý osud.   

   Mladší ročníky si zase z Prachatic pamatují nápisy v podloubí či dokonce ruský tank zaparkovaný v průjezdu jednoho z domů ve Vodňanské ulici naproti tehdejším garážím ONV (dnes Finanční úřad). Nechyběly však ani vzpomínky na to, že někteří lidé dávali vodu ruským vojákům, o kterých říkali, že sami za nic nemůžou.

   Řeč přišla i na další těžká období, při kterých postupující normalizace přituhovala. Jako třeba na tzv. stranické prověrky a vyhazovy lidí z práce, které je postihly na celý život. Došlo i na vzkazy nejvyšším představitelům našeho dnešního státu, které mířily až na Pražský hrad...

   Prohlášení Buďme odvážní, mluvme spolu, vyzývá nebát se mluvit jak o době komunismu, tak o tom, za co jsme vděční anebo co nám vadí dnes. Porozumění může vést od znepokojení ke skutečné změně, píše se v prohlášení. Na závěr shromáždění si účastníci zazpívali českou státní hymnu a uctili zapálením svíček oběti minulé doby.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...