Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Dej bůh štěstí vlachobřezskému pivovaru i Březí koze!

 VLACHOVO BŘEZÍ - 9. června 2019 - 8:25 - V sobotu 1. června byl slavnostně znovuotevřen pivovar ve Vlachově Březí v objektu bývalého panského pivovaru. Tuto příležitost si nenechala ujít spoustu návštěvníků a další sem míří při právě probíhající vlachovobřezské pouti.

 Text: Pavel Kluibr, foto: Pavel Kluibr a Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Návštěvníci měli příležitost okoštovat světlý ležák. Ti si jeho chuť pochvalovali. Jak uvedl Radek Arnošt, šéf pivovaru, používají při jeho vaření české suroviny, místní vodu a snaží se navázat na starou pivovarnickou tradici. Pivo nepasterizují, nefiltrují, aby si všichni mohli užít jeho plné chuti.

   Jako další bude možné ochutnat polotmavý ležák. Pan sládek Jaroslav Havlátek dodal, že by rád v průběhu roku připravil i několik speciálů. Pivo chtějí dodávat do hospůdek ve Vlachově Březí a jeho okolí. Připraveno bylo i dárkové balení a zájemci si  budou moci zakoupit i 15 litrové nebo 30 litrové balení.   Majitelé pivovaru dali příležitost místním lidem, aby v anketě navrhovali název novému pivu. Sešla se řada nápadů, nakonec se jim nejvíce líbil dvojsmyslný název Březí koza. Na jeho autorku čekala slíbená odměna v podobě 100 piv. Kdo chtěl, mohl si prostory pivovaru prohlédnout v doprovodu jeho majitelů, kteří je tu rádi provedli a zároveň jim řekli mnoho zajímavého o jejich pivu a pivovaru samotném.   Pivovarnictví má ve Vlachově Březí dlouhou minulost. Když bylo roku 1538 povýšeno na městečko, získalo mimo jiné i právo várečné. Poblíž kostela pivo vařilo v obecním pivovaru. První doložená zmínka o panském pivovaru pochází z roku 1623. Ten byl na konci 17. století rozšířen do současné velikosti. Při pozemkové reformě přišel rod Herbersteinů o část pozemků a navíc nedokázal konkurovat větším pivovarům v okolí. Jeho produkce bylo proto v roce 1922 ukončena. Pivovar byl poté pronajat již jen jako sklad piva. Později v zámeckém pivovaru fungovaly Státní statky.

   Roku 2014 město započalo s rozsáhlou rekonstrukcí budovy. Podařilo se zde upravit pěkné prostory, které jsou nyní využívány jako obřadní síň, sál pro menší akce s hospůdkou a výstavní prostory.   Dlouhou dobu přemýšleli občané a zastupitelé, jak obnovit starou tradici vaření piva. Až Radek Arnošt přišel se svou vizí vlastního pivovaru. Na jaře 2018 se začalo s rozsáhlou rekonstrukcí nejstarších prostor panského pivovaru. Tanky umístili do starých sklepů a varna samotná se nachází rovněž v původních místech, kde kdysi stávala. Panu Arnoštovi se podařilo oslovit a nadchnout pro věc sládka Jaroslava Havlátka, který po 97 letech navázal na přetrženou tradici vaření piva. Jako architekta si zvolili Davida Vávru, se kterým společně řešili, jak provázat nový pivovar s historií.   V průběhu večera byla pokřtěna nová kniha "Historie panského pivovaru ve Vlachově Březí ", kterou sepsaly Libuše Kropáčková a Helena Dvořáková.  Ty při psaní knihy využily také zdrojů Zemského archivu v Litoměřicích, kam se i osobně rozjely. Kniha je doplněna řadou fotografií, plánků a úryvků z dobových listin. A čím jiným ji společně mohli pokřtít, než Březí kozou. Knihu vydalo město Vlachovo Březí a zájemci si ji mohou zakoupit i při prohlídkách pivovaru.   Majitelé při otevření dali přednost místním, proto oslovili místní pražírnu NEBE-SKY a Řeznictví Pavla Zdeňka, které doplnily nabídku svými výrobky. V podvečer vystoupil folklórní soubor Libín-S Prachatice a poté následoval koncert Kyb Bandu, který hrál až do pozdních hodin.   Nezbývá, než  panu Arnoštovi a panu Havlátkovi popřát pivovarnické Dej bůh štěstí! a mnoho zdaru, aby se jejich pivovaru dařilo a našli si cestu k zákazníkům.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...