Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Inspirativní ženy Galinu, Janu a Rút si pozval Impakt

 PRACHATICE - 21. března 2019 - 14:40 - Druhé setkání s inspirativními ženami uspořádala v pátek 15. března společnost pro aktivizaci periférií Impakt Dub s podporou a ve spolupráci s prachatickou radnicí.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Převážně, ale ne výhradně ženské auditorium ve slušně zaplněné zasedací síni přivítalo Galinu Volodinu, Janu Markovou a Rút Kolínskou. Osobně, i s jejich radostmi, starostmi, tužbami a přáními, které prožívají a provázejí je životem.

   "Silné příběhy inspirativních žen nám pomáhají porozumět světu kolem nás, kontext zkušenosti druhých nám rozšiřuje obzory..." - to je mottem těchto setkání. Připomíná ho v úvodu spolu s přivítáním hostů, mezi nimiž byl místostarosta Prachatic Miroslav Lorenc, Kateřina Kulhánková, výkonná ředitelka společnosti Impakt, z.s., provozující Mateřské a komunitní ekocentrum DUPY DUB v Dubu u Prachatic. Myšlenka setkávání bude rozhodně naplněna i tentokrát.

   První se ujme slova Galina Volodina. S manželem Alexem, který prodal svůj podnik, odešla z Moskvy a usadila se na jihu Čech. "Už to nešlo vydržet, chtěli jsme někam, kde budeme více v bezpečí, děsily nás množící se teroristické útoky na různých místech," řekne k tomu Galina. V jižních Čechách poskytla novou rodinu dvěma tříletým dětem z dětského domova. Žijí s nimi a dobře vycházejí i její starší syn a dcera.

   Alex spouští z počítače přes projektor obrazovou prezentaci, Galina ji komentuje. Téma - nová rodina. Mluví rychle česky ("Jsem přece Češka"), s výrazným ruským přízvukem a dikcí. I tak je jí rozumět. 

   Hlavně o dvou menších dětech vypráví promítané obrázky i slovní doprovod. Trochu o tom, co představovalo je adoptovat, také o tom, jak jsou každý jiný, jak si zvykali na zdejší jídlo, šli do české školy, a jak si užívají pohybu na kole, na lyžích, na člunu, na jachtě. Všichni rádi cestují po celé Evropě za sluncem a kempují. Děti mají na sociální síti stránku se svými cestovatelskými a rodinnými zážitky. "Nám se tady moc líbí, máme spoustu kamarádů, děti jsou adaptované na zdejší prostředí," říká spokojeně učitelka Galina Volodina.  

   Jana Marková, matka tří dětí, se pohybuje na rozhraní života a smrti v roli duly a pracovnice perinatálního hospice. Coby karmelitka se snaží v denním ruchu zůstávat v tichu a ve všem vidí poezii, kterou také skládá a chystá se splnit si svůj sen a poezii vystavovat.

   "Poté co jsem poprvé porodila a stala se matkou, začala jsem se zajímat o věci takříkajíc z druhé strany. Uvědomila jsem si, jak je hezké být u porodu a vítat dítě přicházející na svět," říká o svých prvních pohnutkách, které ji postupně dovedly k sociální práci a studiu oboru.

   "K zájmu o zrození mne přivedlo vlastní ženství, studium na vysoké škole v Brně - psychologická péče o ženu v těhotenství, během porodu a v šestinedělí, vliv prenatálního období, porodu a raného dětství na utváření osobnosti člověka - a zpracovávání prožitků z doby, kdy jsem přicházela na svět," říká na svém profilu na síti. Absolvovala školu pro duly a doprovází jako křesťanská dula budoucí rodičky v těhotenství, k porodu i v šestinedělí.

   Klidným, vyrovnaným hlasem mluví Jana Marková také o perinatálním hospicu, což je filozofie péče o rodinu, která očekává narození děťátka, kterému byla diagnostikována život limitující nemoc. A také o pomoci osiřelým rodičům, roli gynekologů, lepšící se spolupráci s jihočeskými pediatry i potřebě dalšího vzdělávání zdravotníků.

   Svět vidí a píše o něm poeticky. Patří do tvůrčího společenství Skupina 26, i když se nepovažuje za její nejpilnější členku. Spolu s kolegyní, malířkou, chystá ještě letos v březnu výstavu své poezie. 

   Matka pěti dětí Rút Kolínská v roce 2002 založila Síť mateřských center v České republice, jíž je první prezidentkou. Jako první Češka oceněná mezinárodním vyznamenáním Žena Evropy 2003. Československý a později český prezident Václav Havel ji považoval za nejvhodnější kandidátku na první českou prezidentku.

   Rút Kolínská nejprve připomene své dětství v rodině režimem vězněného otce, evangelického faráře. Až na šestý pokus kvůli jejímu původu ji přijali k dálkovému studiu oboru etnografie na filozofické fakultě.  Pak ve vyprávění pokročí do roku 1988, kdy spoluzakládala ekologické sdružení Pražské matky. Na semináři mateřských center v německém Mnichově se rozhodla, že to co dokáží Němci, dokážeme my taky. A v roce 1992 již stála u zrodu prvního mateřského centra v Praze. Principy mateřského centra vycházejí ze sousedské výpomoci, tedy z někdejšího způsobu života venkovské komunity. "Jako to dělá Katka Kulhánková, kterou obdivuji," říká Rút Kolínská.

   V porevolučních podmínkách české společnosti šlo u mateřských center o zcela nový fenomén, který výrazně přispívá k aktivnímu rodičovství, posilování rodičovských kompetencí a slouží jako nástroj prevence patologických jevů v rodině. O deset let později založila Rút Kolínská Síť mateřských center v ČR, která umožňují matkám seberealizaci, nabízejí prevenci sociálního vyloučení. Stala se jejich první prezidentkou.

   Řeč se postupně stáčí na otázky současného života. "Člověk nemůže počítat, že vše půjde v životě jen dobře. Základem je rodina. Mateřská centra člověka připravují na různé životní situace. Blahobyt nás deformuje..."

   Anebo k inspirativním ženám: "Ženské vidění, se zřetelem na děti, je strategičtější." Ve společnosti vidí občanskou stranu a stranu politiků. "Obě by měly hrát čestně," říká. "Když říká politik - dělám to pro vás, mělo by to znamenat - dělám to s vámi... Stejně tak se musíme znovu naučit spolu diskutovat..." 

   Unikátní večer se spoustou nových myšlenek zakončily jarní květiny  všem hostům... 

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...