Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Veselá masopustní jízda ve Zbytinách a blízkém okolí

 ZBYTINY - 11. března 2019 - 22:45 - Ve Zbytinách se tradičně masopustní rej přepravuje busem, do Koryta a Blažejovic, aby opět skončil pod kostelem svatého Víta. Bylo tomu tak i v sobotu 9. března.

 Text a foto: Ladislav Beran

www.dre-kon.cz   

   Masopust, neboli karnevalové období, trvalo v minulosti od Tří králů do Popeleční středy. Popeleční středou začíná postní období před Velikonocemi. Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na masopustní úterý, tedy v úterý před Popeleční středou, byla vyvrcholením masopustu.

   Ve Zbytinách bylo letos sice dva dny po Popeleční středě, ale nikdo si z toho nic nedělal. Počasí a zejména silný vítr ovlivnily začátek, kdy Rychtář masopustního průvodu musel ukecat šenkýřku, aby dveře své hospody otevřela a zde starostu Zbytin o právo masopustního veselí v obci požádat. Paní šenkýřka byla hodná a průvod plný barevných masek dovnitř pustila.

   V 10:15 zaťukal Rychtář na dveře a starosta ne a ne přijít. Má zpoždění, to je normální neslo se hospůdkou. V 10:19 se dveře rozletěly a pan starosta přišel. Zaskočený Rychtář se rychle vzpamatoval a o právo masopustního průvodu v obci a přilehlých místech, v Korytě a Blažejovicích, poprosil.

  "No, to je těžké, máš zpoždění," říká starosta.

   "Ale to bylo způsobeno v lese, kdy srna se prý zapomněla na kolejích, a taky špatným počasím, které lesní duch z nedaleké stezky k nám seslal."

   "No, když to tak omlouváš, právo ti dávám. Proveď průvod obcí, od chalupy k chalupě, nezapomeň na Koryto a Blažejovice, a k večeru se vraťte."

   A potom to přišlo, za dozoru policajta musel sám starosta za nepořádek platit pokutu. Když slyšely šustění peněz a zvuk kovu místní cigánky, které nedaleko za obcí tábor svůj mají již od první republiky, využily situace a hned že taky chtějí a že děti je třeba zaopatřit a něco na teplo. No a starosta platil a platil. "A  dost, jde se," rázně vše ukončil. Poté kolečko na návsi, a jelo se směrem na Koryto a Blažejovice.

   Jízda to byla veselá, všemu dominovala šestice smutných Pierotů. Tragické postavy však ukázaly, že veselit se umí a točily se všemi snad ve všech kolech. Masopustu vládla Aranka, místní cigánka, ta všem nadala za špatný úklid a se svými kamarádkami hned poplatek žádaly, a poněvadž u všeho nechyběl všudypřítomný policajt, tak se muselo platit všude, nejen v chalupách.

   Napojte se a dobrým jídlem nepohrdněte - vycházelo z nejedné chalupy, jídlo i pití toulavý mnich ze Sherwoodu posvětil, a tak se jedlo, pilo, hodovalo a masopust se Zbytinským opět vydařil. U každé chaloupky sólíčko, a do kroku v průvodu hráli Písečtí blonďáci, které večer v sále společenském Veselý Filip vystřídal. A byla to jízda veselá a velká, až do nedělního kohoutího kokrhání...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...