Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Kubova Huť přivítala silvestrovské pasažéry sněžením

 VIMPERK, KUBOVA HUŤ - 1. ledna 2019 - 15:50 - Poslední den roku 2018 dal stovkám pasažérů 19. Silvestrovských vlaků pocítit rozmary  šumavské zimy. Zatímco ve Vimperku pršelo, Kubova Huť s nejvýše položenou železniční stanicí v Čechách je vítala sněhovou peřinou a poletujícími vločkami. Skvělou náladu si v "narozeninových vlacích" ovšem vezli cestující už sebou...

 Text: Zdeněk Přibyl, foto: Zdeněk a Milada Přibylovi, Jaroslav Hais

www.dre-kon.cz   

   A kdo že to měl vloni narozeniny, které se právě na silvestra připomínaly při tradičních jízdách zvláštních vlaků 31. prosince na trati (Strakonice) – Vimperk – Kubova Huť? Jak jsme se dočetli na webových stránkách jízdy pořádajícího Stifterova pošumavského železničního spolku, oslavovalo se například 100 let od vzniku ČSR nebo 125 let provozu železnice ve Vimperku.

   Postavičky v kostýmech nám pak připomněly další výročí. Například 40 let od letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru (mimochodem - brzy po svém návratu navštívil Prachaticko). K nepřehlédnutelné trojici československo-sovětských kosmonautů se přidávaly postavy z "totáčové" stokoruny - dělník s kladivem a rolnice se srpem a hrstí obilí v rukou.

   Nechyběli ani pejsek s kočičkou, kteří pekli dort a prosili cestující o radu, čím ho ještě vylepšit. Zaujal i malíř Josef Lada, který vzal sebou také kocoura Mikeše a Pašíka, Tomáš G. Masaryk se svojí (tekutou) republikou a vlajkou, drsní milicionáři, Lví král, Ninja, medvě, králíci z klobouku a řada dalších "starých známých" dětem i dospělým. Cestovala a hrála i kapela Brnky bojs.

   Na Kubově Huti bylo bílo, sluníčko se sice schovávalo, ale dojem zimy byl příjemný. Šumavským oblíbeným klobásám už dlouho silně konkuruje trdelník, k chuti přišel horký čaj, grog i káva - to pokud jde o občerstvení. V provozu byla i pojízdná Pohádková kancelář s baterií účastenských razítek a skvělou nabídkou knih, pohlednic a upomínkových předmětů. Nadšenci se samozřejmě vydávali na pěší pochod na Boubín.

 A ještě několik vět k lokomotivám, z pera odborníka, našeho spolupracovníka Jaroslava Haise. "Lokomotivy od společnosti Kladenská dopravní a strojní se lidem líbily. Ten červenostříbrný Brejlovec jel nedávno při zahájení provozu novým železničním tunelem mezi Rokycanami a Plzní, takže je určitě trochu slavný. Jinak tyto kladenské stroje a další + jejich vagóny (též zajímavě barevně pojaté) každoročně jezdí také na výletních jízdách v okolí Kladna, Prahy a do Plzně (například na vápenkové vlečky v okolí Berouna, do skanzenu Mayrau, čertovské jízdy...). Kalendář jízd je na www KDS."

   Cesta zpět, dolů do Vimperka, nabízela odpočinek, svačinku a třeba i lesní scenérie pocukrované postupně stále vzácnějším sněhem, a také úchvatné "kapesní" zledovatělé vodopády na skalách kolem trati...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...