Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 REPO: Na placky a housky se v Lenoře snášely sněhové vločky

 LENORA - 29. prosince 2018 - 17:27 - Tradiční "silvestrovské" neboli poslední letošní veřejné pečení v lenorské hliněné peci z roku 1834 připadlo letos na sobotu 29. prosince. Z nabídky této ještě velmi mladé zimy, která zatím zahrnuje apríl i mráz, vybrali pomocníci svatého Petra pro Lenoru chládek mírně pod nulou a občasný zásyp sněhovými vločkami. Vlastně to patřilo k věci.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Mistr pekařský a hlava Velké lóže pecařské v Lenoře Augustin Sobotovič nejprve dle dobrého zvyku všechny přihlížející i pomocníky přivítal a popřál jim hodně zdraví, štěstí a božího požehnání v novém roce 2019. Pak pohovořil o tom, co a jak nejraději peče, zodpověděl dotazy a šlo se na věc.

   Pekařský sortiment byl klasický - nejprve lenorské česnekované placky, tentokrát hned spolu s nimi houstičky pletené z jednoho pruhu těsta a teprve později došlo na klasický chléb. Na houstičky i placky se stála fronta jak na povánoční výprodej. Ovšem s tím rozdílem, že tady se pečivo neprodává, ani se slevou, anóbrž rozdává. Vítány jsou jen dobrovolné příspěvky do kasičky, které pomohou trochu ulehčit život postiženým dětem.

   A Kůrovci? Ti z Kašperek? To víte, že zase hráli a zpívali jako o život a strhli sebou i rytmumilovné návštěvníky pečení. Kůrovci také dostali po zásluze česnekovanou lenorskou placku nebo houstičku jako svačinku. "Žereme furt, dyť jsme přece kůrovci," konstatoval vozembouch a heligonka s delicií a zpěvankami mu přitakávaly. A jestlipak to měli čím zapít? To si tedy pište, že ano!

   Ve frontě na dobroty stáli i mladí "frantíci", tedy francouzsky mluvící mládenci a panny, kteří ochutnávali šumavskou zimu v jarmilkách na nohou a tenkých bundičkách. Jakmile si však nabrali ještě horké pečivo, zima už jim nebyla. Fotilo se tu také ostošest. Na okraji hroznu lidí před pecí zatím poslušně čekali pejskové...

   Provoz na silnici, při němž auta sviští dost blízko kolem pece, pomalu, ale vytrvale sílil. Hospoda otevírala až v 11:00, zájemci kolem ní podupávali už mnohem dřív. A nejen proto, že tam mají slušné záchodky. Ve Vltavě svižně proudila zvýšená voda, ale držela se v říčním korytě. Tmavošedé mraky nad krajinou slibovaly brzký sníh. Nebylo by to nic divného, máme přece konec prosince. Jo - a příští pečení v Lenoře bude v sobotu 27. dubna.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...