Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Profesi scénografa nově představuje muzeum loutky

 PRACHATICE - 6. prosince 2018 - 18:18 - Profese scénograf. Proměny scénické výpravy ve sbírkách Národního muzea. - Tak se jmenuje nově otevřená výstava v prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu. Jejím cílem je populární formou představit návštěvníkům to nejzajímavější z fondu scénografie Divadelního oddělení Národního muzea v Praze.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl  

www.dre-kon.cz   

   Na úvod vernisáže ve foyer muzea vystoupil Pěvecký sbor Fontána Střední pedagogické školy Prachatice s uměleckou vedoucí Petrou Sovovou. Vlastního uvedení výstavy se ujal vedoucí Divadelního oddělení Národního muzea v Praze Libor Vodička.

   „Rádi bychom upoutali pozornost návštěvníků i k širším souvislostem tématu. Nejen, že návrhy a makety scén jsou krásné a jsou tedy schopny esteticky fungovat i osamoceně, i když byly a jsou určeny primárně pro divadlo, pro spojení s dalšími složkami jevištního výrazu. Chceme scénografii ukázat jako jednu z odvěkých divadelních profesí, která se vyvíjí tím, jak do svých nástrojů a prostředků přibírá nepřeberné impulsy uměleckého, technického, společenského i duchovního života. Proto jsme po dlouhých úvahách sáhli i do hlubších a starších vrstev, například do ukázek barokní typové dekorace,“ říká teatrolog a současně autor výstavy Libor Vodička.

   Výstava je zaměřena na umělecké řemeslo, které se v dějinách divadla objevuje v podstatě od historických počátků, ač se v určitých etapách vývoje mění jeho postavení a funkce. Výstava si všímá vývojových etap, stylových souvislostí a nejvýraznějších osobností, jejichž dílo a doklady
o něm jsou uloženy ve sbírce Národního muzea. Na jednotlivých profilech osobností dokládá proměnu scénografické práce od iluzívního divadla v kukátkovém jevišti, přes symbolistické a expresionistické tendence, k meziválečné avantgardě a moderní scéně jevištní básnické metonymie.

   Výstava poskytuje jedinečnou příležitost k setkání s dílem Josefa Čapka, Vlastislava Hofmana, Františka Tröstera, Josefa Svobody a dalších významných tvůrců.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...