Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Vyrostla štíhlá jedlička. V Prachaticích, na náměstí...

 PRACHATICE - 23. listopadu 2018 - 22:22 - Možná šedesát let byla doma na prahu Libína nad Prachaticemi, pod lesní cestou na Lázních sv. Markéty, mezi dvěma statnými kameny. Od dnešního, pátečního předpoledne, 23. listopadu, vévodí Velkému náměstí ve městě pod Libínem jako vánoční strom pro Prachatice. Štíhlá, krásná, jedlička.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Tým lesáků z Městských lesů Prachatice se svými spolupracovníky ovládajícími potřebnou techniku, ji pokácel kolem deváté ráno a hned na místě ji upravil pro zasazení. Původně 14 metrů vysoký strom tady také trochu zkrátili, naložili na speciální nákladní vůz Scania a zodpovědně se s ním, s blikajícím vozem městské policie v čele, vydali do centra prachatické Městské památkové rezervace.

   Všechno šlo dobře až do chvíle, kdy dorazili ke křížení ulic Solní, Horní a Dlouhé, u bývalé lékárny. Jedlička si totiž na modrém náklaďáku udělala pohodlí a tak si hověla, že se rozložila do šířky víc, než bylo třeba. Hrozilo, že při průjezdu by vzala za své část výzdoby ulice, možná i nějaké okno nebo třeba kamera městské policie.

   Neplánovaná zastávka vedla všechny k rychlému přemýšlení. Rada našeho fotografa, že si měli nechat jedličku zabalit do známé smršťovací sítě na vánoční stromky, vypadala sice zpožděně, ale měla něco do sebe. Chlapi na to ale přišli sami - s pomocí provazů jedličku přece jen trochu svázali a tím i zúžili její korunu.

   A pak už to šlo skoro jako vždycky. Na místě samém, na Velkém náměstí, kousek od kašny, se pod dohledem skupinek diváků práce chopil autojeřáb společně s rukou na Scanii, první zasazení bylo zkusmo, pak znovu zavrčela řetězová pila, aby trochu zeštíhlela zasazovanou část jedle. Pár chlapů si s ní také chvilku zatancovalo speciální taneček, to když ji natáčeli podle rady Jiřiny Dolejškové z odboru kultury, školství a cestovního ruchu radnice. Pak zazvonily tupé strany seker, zatloukajících klíny kolem usazeného stromu. Ještě došlechtit spodní část kmene a bylo hotovo.

   Následovat bude parádění vánoční jedle, aby se líbila při adventních pořadech. A ty přijdou brzy, první neděle adventní nás čeká už za týden, 2. prosince. A možná, že napadne i trochu sněhu (aby mohl na Vánoce opět tradičně roztát). Sníh zakryje i svítící pařez, který po jedličce zůstal v suťovém lese na Lázních. Ale možná tam osamocený nebude dlouho. Semínka ze všech jedlových šišek, které stály na horních větvích jako svíce, vypadala totiž už předtím do širokého okolí...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...