Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Setkání k 17. listopadu provázel v Prachaticích i zpěv

 PRACHATICE - 18. listopadu 2018 - 13:20 - Při setkání k výročí 17. listopadu se v sobotu v podvečer na prachatickém Velkém náměstí nejen vzpomínalo. Organizátorům vzpomínky na tento významný den z Milionu chvilek pro demokracii v rámci Festivalu svobody 2018 šlo ještě o mnohem víc.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   "Je dobré oslavit, že v roce 1989 odvaha ke svobodě překonala strach. Je dobré připomenout si, že v roce 2018 svoboda znovu potřebuje naši bdělost. Je dobré být u toho spolu, pojmenovat dnešní příznaky soumraku i zdroje naděje, vzájemně se podpořit..." - to dali organizátoři do vínku sobotnímu setkání. A také se jim to splnilo.

   Setkání moderovali Marie Myšáková a Petr Vošahlík, pod českou státní vlajkou. Lidé přišli, přinesli si svíčky nebo si je na místě vyzvedli, zapalovali je a často i se svými dětmi je kladli na schůdky ke kašně, a taky podepisovali petici Milionu chvilek pro demokracii.

    Zazpívali si společně s Martinou Pivoňkovou legendární píseň Spiritual kvintetu Jednou budem dál. "Jen víru mít, doufat a jít, jednou budem dál..." - znělo mnohohlasně prachatickým náměstím, které už v šeru prosvěcovala v rozích první modro - bílo - zlatá vánoční výzdoba.

   Mezitím došlo i na zmíněné vzpomínání na 17. listopad 1989. Na krátké, ale vzrušující záběry často ještě černobílé televize na davy lidí v Praze s československými vlajkami, které uváděly televizní moderátorky v černých šatech, na první "kašny" v Prachaticích, kde se diskutovalo a účastnily se jich také studentky a studenti prachatického Gymnázia a a Střední pedagogické školy.

   Také se tu četla z dobových novin pro pobavení reportáž z návštěvy redaktora v obchodním domě v Praze i s tehdejšími cenami, nabádalo se k zamyšlení, jak dobře chránit naši demokracii, zazněla i podpora novinářům, kteří se snaží přinášet zprávy, informovat. "Nechceme přece, abychom měli zprávy jen z Rudého práva, Lidových novin či kanceláře premiéra...". Připomínalo se, že vláda v Praze i v Prachaticích má podporu komunistů, a vyjadřovalo přesvědčení, že to tak nebude nadlouho. A také, že naděje a láska stále platí, vždyť alternativami k nim by byly beznaděj a nenávist, a to slušní lidé nechtějí...

   Už cestou na náměstí někteří lidé pokládali zažehnuté svíčky i k Pomníku obětem všech totalit pod městskými hradbami blízko zeleného srdce z břečťanu. Jan Bauer, za jehož působení na prachatické radnici byl na návrh Hany Weissové pomník vytvořený sochařem Otto Herbertem Hajkem vybudován, tam tradičně položil květiny. Byla tu už kytice se stuhami uprostřed srdce utvořeného ze zapálených svíček, které tu odpoledne položili představitelé politického a veřejného života města Prachatic v čele se starostou Martinem Malý. Napíšeme o tom v samostatném článku.

    Před závěrem shromáždění připomněla Marie Myšáková, co odpověděl Václav Havel na otázku, jakou by si tedy představoval republiku. "...svobodnou, demokratickou a sociálně spravedlivou," končila jeho odpověď.

   Přátelská atmosféra prostoupila všechny účastníky vzpomínky na náměstí. Ti si na závěr setkání s citem zazpívali českou státní hymnu, popřáli si všechno dobré a ujišťovali se ve víře, že všechno dobře dopadne...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...